Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vytlačené šaty

20.03.2013, 11:35 | lh

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Artservis

Technológia 3D tlačiarní pomaly odhaľuje svoje možnosti. Hovorí sa napríklad, že v budúcnosti si budeme vedieť doma jednoducho vytlačiť okrem iného náhradné dielce pre svoje auto. Súčasnosť je zatiaľ obdobím testovania. Mladí dizajnéri už, samozrejme, pochopili jej oslobodzujúci potenciál. Napríklad v Holandsku pôsobiace dizajnérske duo Minale Maeda a ich slávna kolekcia Inside out, kde ponúkali svoje dizajnérske návrhy zadarmo na stiahnutie na svojej stránke a používateľ si ich mohol následne vytlačiť doma na svojej 3D tlačiarni. S 3D tlačiarňou experimentovali aj v Nike. Tlačiareň použili pri výrobe futbalovej obuvi, celá podrážka kopačiek s výčnelkami bola dielom 3D. Aj architektúra už ukazuje celý 3D tlačený dom, konkrétne podľa návrhu architekta Janjaapa Ruijssenaarsa . Podobne experimentálnym je aj najnovší 3D výstrelok určený tentoraz do sveta vysokej módy. Kto iný ako excentrická burleskná tanečnica Dita von Teese sa mohla stať médiom pre prezentáciu prvej 3D tlačenej reprezentatívnej róby. Podľa výrazu tváre nositeľky ťažko povedať, či je aj nositeľná, ale v každom prípade je to opäť malá revolúcia, ktorá má v budúcnosti netušené následky pre bežného spotrebiteľa. Šaty navrhli dizajnéri Michael Schmidt a Francis Bitoni. Skladajú sa zo 17 samostatných čierno lakovaných kusov, ktoré sú poskladané priamo na tele. Aby bol efekt luxusu zosilnený, povrch navyše zdobí 13 000 krištáľov Swarovski. Komentár dizajnérov bol počas newyorskej premiéry nasledovný: „Šaty reprezentujú možnosti 3D tlačiarní. Napríklad aj to, že šaty môžu byť navrhované veľmi individuálne podľa potrieb klienta.“

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 11/2013. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Artservis

Súvisiace články

Z bokovky ťahák

Z bokovky ťahák

Bankoví konzultanti rozbehli projekt, aby ho o pár rokov predali a stali sa investormi

Sulíkova hrozba

Nedôveru prevalcovali inovácie

Prvý z vplyvných proti korupcii

TREND test BMW 114i (3D)

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.