Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zumthorove kúpele

20.03.2013, 11:35 | Ľubica Hustá

Architekt riešil rébus skala, kameň, voda, človek a vyriešil ho nádhernými relaxačnými priestormi, kde cítiť blízkosť sily krajiny, očistu a uvoľnenie

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Artservis

Kariéra Petra Zumthora sa začala skromne. Pôvodne sa vyučil za tesára, čomu prikladá mimoriadny význam. Dôkladná praktická znalosť materiálov a klasických ručných technológií sú v jeho ponímaní mimoriadne dôležité pre komplexné pochopenie architektúry a tvorby. Je to základ pre jeho rozmýšľanie. K praxi a neobyčajným znalostiam mu pomohla aj dlhoročná účasť na pamiatkarských výskumoch a reštaurovaní historických pamiatok. P. Zumthor rád v súvislosti so svojou tvorbou odkazuje na učenie filozofa Martina Heideggera. To prenáša na svoju architektúru. Hovorí: „Architektúra by mala odrážať skúsenosti a pocity človeka. Bol by som rád, keby každý drobný prvok v mojej stave bol blízkou spomienkou pre jeho obyvateľa, keby ukazoval jeho nálady a názory.

Pre mňa môžu mať budovy nádherné ticho, ktoré spojujem s atribútmi ako vyrovnanosť, samozrejmosť, stálosť, bytie a integrita a tiež s teplom a zmyselnosťou, majú byť samy osebe budovami, nemajú byť nič iné, majú skrátka byť.“ Svojou architektúrou sa snaží robiť ľuďom dobre, ale nie prvoplánovo. Skôr im prostredníctvom nej prinášať ušľachtilé pocity, radosť aj oddych, novú senzualitu. Medzi jeho najznámejšie stavby patrí malá poľná kaplnka Bruder Klaus (2007). Zvonku blokovitá súčasná drevená stavba a vnútri podmanivý kontemplatívny tmavý drevený ohorený interiér s iba malým svetlíkom vo vrchole, ktorý celý vznikol kontrolovaným zotlením dreveného povrchu. No stavbu, ktorú vám predstavujeme, odporúčame hlavne ako výnimočnú destináciu na relaxačný pobyt. Ide o jeho kamenné kúpele vo švajčiarskom meste Vals.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Artservis

Súvisiace články

Z bokovky ťahák

Z bokovky ťahák

Bankoví konzultanti rozbehli projekt, aby ho o pár rokov predali a stali sa investormi

Sulíkova hrozba

Nedôveru prevalcovali inovácie

Prvý z vplyvných proti korupcii

TREND test BMW 114i (3D)

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.