Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Biomasaker po slovensky

31.03.2013, 10:00 | Pavel Sibyla | © 2013 News and Media Holding

Podpora výroby energie z biomasy si už vyberá svoju daň

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Večer, začiatkom leta 2009. V kuchyni nezrekonštruovaného domu žena prijíma narodeninový darček od svojho manžela. Z polyesterovej šatky zapáchajúcej second-handom nadšená nie je, ale nedá na sebe nič znať. Muž prišiel pred mesiacom pre krízu o robotu, niet peňazí na drahé dary. Vo vile na druhej strane ulice v rovnakú chvíľu pán domáci popíja víno za tridsať eur a porciuje pri tom čerstvého nórskeho lososa. Hýri šťastím, pretože práve v ten deň pre neho slovenskí poslanci vytvorili novú investičnú príležitosť. Bol schválený zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Pre desaťtisíce Slovákov sa začínajú krízové suché roky. Pre pár iných roky hojnosti.

Potenciál rastie spresňovaním

Zo schválenia zákona sa netešili len šikovní podnikavci (najmä tí s láskou pre solárne panely), ale dôvod na radosť v ňom museli vidieť aj zodpovední politici a environmentalisti. Aj Slovensko má povinnosť prispieť k naplneniu spoločného cieľa EÚ – zvýšiť do roku 2020 podiel energie z obnoviteľných zdrojov na pätinu z celkovej spotreby. Dovtedajšia prax ukazovala, že dosiahnuť ho zrejme nebude možné bez podpory štátu. Po troch rokoch vidieť prvé výsledky, no nie všetky sú dôvodom na radosť. Najmä pri pohľade na výrobu energie z biomasy.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.