Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

TREND test Honda Civic 2,2 i-DTEC Executive

31.03.2013, 07:00 | Jozef Prosnan | © 2013 News and Media Holding

Pružný, výkonný a úsporný vznetový štvorvalec aj akusticky patrí k tým kultivovanejším

 • Tlačiť
 • 8

Rubrika

Automobily

Japonský kompakt si rokmi vybudoval športový imidž svojím zjavom, vlastnosťami podvozka a predovšetkým vysokootáčkovými pohonnými jednotkami relatívne nízkych kubatúr. Na charaktere sa rokmi veľa zmenilo, ale mnohí pravoverní fanúšikovia značky stále nevzali turbodiesel ako alternatívu k benzínovým motorizáciám celkom na milosť.

Pritom už vôbec prvý – 2,2-litrový vznetový agregát Honda získal titul Medzinárodný motor roka 2005. V zostave pohonných jednotiek Hondy Civic deviatej generácie figuruje jeho nástupca 2,2 i-DTEC (110 kW/150 k). Vyskúšali sme, ako funguje táto kombinácia. Môžete ju mať za 19 990 eur v základnej výbave S alebo aj v tej najvyššej Executive, ktorú poskytol na test TRENDU importér. Tá už má na cenovke vyrazené číslo 26 190 eur.

Zdroj: Foto - Honda

Vyčnieva z radu

Na pozadí prísne klinovitého profilu dominuje extrémny zadný premosťujúci spojler so zakomponovanými trojuholníkmi svetiel po stranách. Predná kapota sa rovnako strmo zvažuje ako čelné okno a v opozícii k ostatným muskulatívnym partiám je celkom plochá. V mäkkých líniách čela zasa kontrastujú hranaté kontúry telies svetlometov.

Interesantná kompozícia. Len kolesá sú v nakašírovaných proporciách trochu utopené. Civic ôsmej generácie svojím zjavom zapôsobil ako blesk z jasného neba. Deviata generácia už nešokuje, len ďalej rozvíja pôvodnú odvážnu štylistickú tému. Napriek tomu či práve preto sa tento model aj v súčasnosti spomedzi svojich konkurentov vyčleňuje jemu vlastnou výstrednosťou.

Zdroj: Foto - Honda

Futuristicky aj športovo

Pracovisko vodiča kombinuje dve architektonické dimenzie. Moderna prenikajúca z exteriéru sa premieta najmä do horného poschodia digitalizovaného prístrojového panelu. Športová zastrešuje nízko ukotvené anatomické predné sedadlá, vysoký stredový panel s krátkou radiacou pákou po novom už s kulisou zaodetou v manžete a vodičovi v ústrety otočenú konzolu. Ďalej sledujeme masívny formovaný volant orientovaný takmer kolmo k smeru jazdy, kovové pedále a ciferníky spodného poschodia prístrojového štítu zakomponované v hlbokých tubusoch.

Veľkoryso dimenzovaná palubná doska potiahnutá na dotyk príjemným poddajným materiálom nadväzuje na členité výplne dverí. Kým koža na sedadlách mohla byť radšej perforovaná, elektricky nastaviteľné zovretie bočníc nemá chybu. Chvíľu trvá, kým sa zorientujeme v bohato štruktúrovanom menu palubného počítača. Osvit farebného dotykového informačného displeja sa dá regulovať alebo aj vypnúť.

Chýba mu však tienenie a spínače po stranách sú príliš drobné. Kvitujeme bezprostrednú blízkosť hlavice radiacej páky k volantu aj dôsledne vymedzené dráhy radenia. Prémiový audiosystém so subwooferom v kufri robí dojem a je v cene.

Duálnej klimatizácii vytýkame hrubú reguláciu teploty po celých stupňoch. Výhľad dozadu horizontálne delí už spomenutý spojler na dve časti. Spodná – bez stierača sa za dažďa rýchlo zanáša spolu s nešťastne umiestneným objektívom cúvacej kamery. To, že sa stredová lakťová opierka nedá regulovať, by neprekážalo, keby nebola príliš vzadu.

Zdroj: Foto - Honda

Najväčší medzi rovnými

Zadné dvere s kľučkami zamaskovanými v rámoch sprístupňujú zadné sedadlá. Celkom pohodlné, ale chodidlá sa dajú zasunúť pod predné sedadlá len čiastočne, a tak stehnám chýba opora. Medzigeneračný posun skrátil rázvor, ale priestor na kolená stále plní v rámci nižšej strednej triedy kritériá štandardu.

Rezerva nad hlavou ostáva dostatočná pre konfekčnú 180 cm vysokú postavu. To platí i o miestach pri dverách. V strede sa už treba spriateliť s dotykom stropu a stredová opierka sa nedá vysunúť tak, aby plnila svoju funkciu. Objem batožinového priestoru generačným posunom stúpol zo 415 na celkových 477 litrov. Časť zo spomenutej kapacity viaže schránka pod podlahou.

Veru, kompaktný hatchback s väčším kufrom na tunajšom trhu nenájdete. Zadné operadlá po sklopení vytvoria s dnom kufra rovinu. Ak by kufor predsa len nestačil, delené operadlá zadných sedadiel sa dajú sklopiť do roviny s jeho dnom. Prepravná kapacita potom stúpne na maximálnych 1 368 litrov.

Originálny systém Magic Seats umožňuje zadné sedáky sklopiť aj smerom nahor – ako tie v kine, keď sú neobsadené. Hondu Civic si dovolíme kvalifikovať ako najpraktickejší kompaktný hatchback na slovenskom trhu.

Zdroj: Foto - Honda

Zdatný diesel

Vznetový štvorvalec s nezmenenou kubatúrou a pozmeneným typovým označením vyvoláva dojem, akoby bol len vyladený na vyšší výkon. Zdanie klame. Má upravené spaľovacie priestory, nižší kompresný pomer, novší vstrekovací systém a prepracované turbodúchadlo.

Navonok aj v kokpite svojím akustickým prejavom rozhodne patrí k tým kultivovanejším. Za svoju mimoriadnu pružnosť si zaslúžil dlhú šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Pri zaradených vyšších rýchlostných stupňoch sa k životu prebúdza po prekročení 1 500 otáčok a najvoľnejšie sa mu dýcha v rozmedzí 2 500 až 3 500 otáčok. Počas jazdy uzavretou osadou treba mať zaradenú minimálne štvorku.

Pri pokusoch o maximálnu akceleráciu ignorujeme spodnú hranicu červeného poľa (4 500 otáčok), radíme pri 4 800 až potom zasahuje obmedzovač. Stovka na úrovni deviatich sekúnd má svoju váhu. Ani s benzínovou 1,8 i-VTEC lepší čas nedosiahnete. Pritom tento diesel má pred ňou ešte výhodu podstatne lepšieho pružného zrýchlenia a, samozrejme, v ekonomike prevádzky.

Dramaticky ju nezhoršuje ani jazda po diaľnici. So zaradenou šestkou pri stotridsiatke kľukový hriadeľ dosahuje len 2 100 otáčok. Záverečný test priemernej spotreby sa skončil a na displeji palubného počítača svieti výsledok: 5,6 l/100 km.

Okruh sme absolvovali s aktivovanými systémami ECON (optimalizuje prácu klimatizácie) a štart-stop poctivo vypínal motor počas zastávok. Pohľad do histórie TREND testov hovorí, že trojdverové Audi A3 2,0 TDI zaznamenalo 5,4 l, a benzínová Honda Civic 1,8 i-VTEC okruh zvládla za 6,6 l v priemere.

Zdroj: Foto - Honda

Ťažkoodenec

Turbodiesel priniesol pod prednú kapotu takmer dva metráky hmotnosti navyše. Ak sme písali, že benzínová jednaosmička prejavuje nedotáčavé maniere pri prejazde zákrut len nenápadne, verzia s naftou v nádrži má podstatne väčšiu chuť opúšťať oblúky po dotyčnici.

Napriek tomu dobrý dojem nestrácame ani pri ostrejšom tempe na technickej trati. Riadenie, ktoré dlaniam kladie očakávaný odpor, no hlavne je citlivé a priame, má na ňom vážnu spoluúčasť. Netreba si to mýliť s polomerom otáčania. V tejto disciplíne Civic ťahá za kratší koniec v akejkoľvek motorizácii. Tam, kde sa s rozmerovo podobnými autami otočíte do protismeru bez zaváhania, pri kompaktnej Honde neplatí, treba si pomôcť chvatne zaradenou spiatočkou.

Ďalej sa už ubezpečujeme, že podvozok modelu deviatej generácie sa skultúrnil do tej miery, že už to nie je auto vhodné len na kvalitné vozovky. Jednoduchá zadná náprava síce ostala na svojom mieste (aj preto ten objemný kufor), no na zvlnenom povrchu sa zjavne upokojila a prienik hluku od kolies do interiéru stratil svoju naliehavosť. Tiež štandardne montované sedemnástky 225/45 vyhovujú.

Najvýznamnejšie prvky štandardnej výbavy

ABS, BA, EBD, VSA, ESP, aktívny elektronický posilňovač riadenia, duálna automatická klimatizácia, prémiový audiosystém, tempomat s obmedzovačom rýchlosti, interiér v koži, vyhrievané predné sedadlá, čiastočne elektricky nastaviteľné predné sedadlá, panoramatická sklenená strecha, BI-HID svetlomety, denné LED, multiinformačný displej...

Najvýznamnejšie prvky doplnkovej výbavy

Systém pre zmiernenie následkov nehody, adaptívny tempomat, navigácia, exteriérové prvky – dizajn, exteriérové prvky –Šport, zostava praktických prvkov – Praktik, šestnásťpalcové disky kolies z ľahkých zliatin...

+ -
Výstredný dizajn  Zvýšený sklon k nedotáčavosti 
Dobrá ergonómia pracoviska vodiča  Horší výhľad dozadu 
Objemný a praktický kufor  Veľký polomer otáčania
Pružný a úsporný motor 
Výborný podvozok 
Citlivé riadenie
Honda Civic 2,2 i-DTEC Executive a porovnateľné automobily na slovenskom trhu
Honda Civic 2,2 i-DTEC Execitive Ford Focus 2,0 TDCI Titanium Citroën DS4 HDi 160 Sport VW Golf 2,0 TDI Highline BMW 118d ED Edition
Zdvihový objem motora (ccm) 1 199 1 997 1 997 1 968 1 995
Usporiadanie spaľovacieho motora R4 R4 R4 R4 R4
Maximálny výkon [kW (k) pri ot./min.] 110 (150)/4 000 120 (163)/3 750 120 (163)/3 750 110 (150)/3 500 – 4 000 105 (143)/4 000
Maximálny krútiaci moment (Nm pri ot./min.) 350/2 000 – 2 750 340 – 350/2 000 – 3 250 340/2 000 320/1 750 – 3 000 320/1 750 – 2 500
Prevodovka 6-st. manuálna 6-st. manuálna 6-st. manuálna 6-st. manuálna 6-st. manuálna
Pohon predný predný predný predný zadný
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 8.8 8.6 8.6 8.6 8,60
Maximálna rýchlosť (km/h) 217 218 212 216 212
Priemerná spotreba EU (l/100 km) 4.4 5 5.1 4.1 4,40
Počet dverí 5 5 5 5 3
Rázvor (mm) 2 595 2 648 2 612 2 634 2 690
Objem batožinového priestoru (l) 467 – 477 363 385 350 360
Cena základného modelu s DPH (€) 26 190 24 370 26 190 22 360 27 200
PRAMEŇ: technická dokumentácia výrobcov

Foto - Honda

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 12/2013. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 8

Rubrika Automobily

Súvisiace články

Prestigio Geovision 7777: Štyri v jednom

Prestigio Geovision 7777: Štyri v jednom

Ako vyzerá kombinácia navigácie do auta, čiernej skrinky, minitelevízora a androidového tabletu (Recenzia)

Ako vznikajú nápady

Biomasaker po slovensky

Vedátor kraľuje diskotékam

Je čas na smart hodinky

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.