Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cosa nostra po našom

09.05.2013, 13:45 | Marián Leško | © 2013 News and Media Holding

Názor | Čo mali spoločné odpočúvaný Libor Jakšík a ministrov poradca Stanislav Jankovič

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Názory

lesko_komentar_nova

Robert Kaliňák sa dokáže vyhnúť tomu, aby obhajoval neobhájiteľné. Preto nebránil svojho poradcu Stanislava Jankoviča. No schopnosť rýchlo nepríjemnosť spláchnuť nemôže prekryť, čo je dôležitejšie – že z neobhájiteľného urobil realitu práve R. Kaliňák.

S. Jankovič ako policajný viceprezident vykonával funkciu tak, že sa kvôli nemu strápňoval aj minister. Ako napríklad po hrubom policajnom zákroku v Dunajskej Strede v novembri 2008. S. Jankovič vtedy vyhlásil, že policajti museli zakročiť, lebo „skupina radikálov ich napadla, začala udierať po prilbách a boxovať do nich. Máme z toho zábery.“ Lenže video neukázal. Keď zverejnenie záznamu žiadali poslanci v parlamente, R. Kaliňák tvrdil, že videozáznam útoku na políciu má, „ale je rozostrený tak, že by ste tam našli tisíc vecí, lebo je tam vidno len helmy a ľudí, ktorí na nich zaútočili“. Keď tam minister Kaliňák zbadal ľudí, ktorí útočili na policajtov, záznam až taký „rozostrený“ byť nemohol. Napriek tomu ho nikdy nezverejnil.

Po voľbách 2012 videl staronový minister S. Jankoviča tak „rozostrene“, že z neho urobil svojho poradcu, hoci bol podozrivý z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. O tom, že protizákonne vybavil vrátenie vodičského preukazu podnikateľovi, ktorý sa dopustil závažného dopravného priestupku, vypovedali okresný policajný riaditeľ, jeho podriadení a dokladali to aj odposluchy samotného podnikateľa. Aféra mala vplyv len na to, že minister Kaliňák si Jankoviča vybral „iba“ za poradcu, a nie za policajného prezidenta.

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Ďalšie Danglárove kresby nájdete v galérii

Minulý týždeň zverejnil Tom Nicholson prepis rozhovoru z 3. júna 2010, v ktorom si vysokopostavený policajt a človek z prostredia organizovaného zločinu nielen tykajú a dojednávajú stretnutie, ale viacnásobne obvinený muž S. Jankovičovi aj hovorí, že si neželá, aby sa ich vzťahy narušili, lebo by sa potom mohol niekto priživovať na „nejakých našich, nejakých veciach“. Aké „naše veci“ mali spoločné odpočúvaný Libor Jakšík a policajný viceprezident S. Jankovič, nie je známe. Ale všetci vieme, že „naša vec“ sa po taliansky povie „cosa nostra“. Daniel Lipšic si nevie predstaviť, že by o ich vzťahoch nevedel jeho nástupca, lebo on ako minister bol o nich informovaný. Aj samotný Jankovič priznal, že je zvláštne, že R. Kaliňák o ničom nevedel, lebo „existujú nariadenia, podľa ktorých sa takéto veci musia hlásiť“.

Keď si minister vyberie za poradcu človeka, ktorý má prepojenie na podsvetie, tak nemôže ísť o omyl. Na to sú ministri až príliš dobre informovaní.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 18/2013. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Súvisiace články

TREND test Mazda 6 2,0 Skyactiv-G

TREND test Mazda 6 2,0 Skyactiv-G

Po mimoriadne plodnom období na rozhraní 80. a 90. rokov chytila automobilka druhý dych. Nová Mazda 6 je asi to najlepšie, čo odvtedy vytvorila

Jarná obdoba hľuzoviek

Z núdze skvost

Gigant Sberbank chce ešte viac rásť

Umelá bunka zmení život na Zemi

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.