Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako zničiť bitcoin

20.05.2013, 07:15 | Ondrej Podstupka

Digitálna mena doteraz odolala každému pokusu o útok, jej ekosystém má však aj slabé miesta

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Biznis

Tagy

bitcoin

Zničiť zabehnuté platidlo je pomerne ťažké. V súčasnosti najbežnejšie papierové peniaze chránia zákony štátov, na ich finančné zdravie s rôznou mierou úspechu dohliadajú centrálne banky. Najreálnejšiu šancu na zničenie meny majú politici, ako by mohol dosvedčiť napríklad Robert Mugabe. V prípade stáročiami osvedčeného platidla, akým je napríklad zlato, je situácia ešte ťažšia. Do úvahy prichádza iba bezprecedentne veľký otras na trhu alebo zločinný plán zahŕňajúci ohromné množstvo lúčavky kráľovskej hodný záporáka z bondovky.

Dá sa zničiť bitcoin? Nová, výlučne digitálna mena, okolo ktorej sa v posledných mesiacoch strhol v investorských kruhoch rozruch pre jej rýchly rast a ešte rýchlejší pád, má všetky predpoklady na to, aby vyvolávala obavy. V porovnaní s tradičnými platidlami existuje smiešne krátko, jediné, čo ju stráži, je matematický algoritmus a odhodlanie jej používateľov. Zničiť platidlo, ktoré vzniklo iba v roku 2008, by však bolo prekvapivo ťažké.

Dobre premyslená anarchia

Celý systém bitcoinu je v podstate obrovský verejný telefónny zoznam spojený s účtovnou knihou, ktorému sa hovorí block chain. V tomto digitálnom dokumente sa chronologicky zaznamenáva každý prevod bitcoinov. Používateľ, ktorý chce bitcoinmi platiť, si najprv musí získať kópiu tohto dokumentu od ostatných používateľov bitcoinu. A pri využívaní systému bude jeho počítač zasa slúžiť ako zdroj dokumentu pre iných používateľov.

Znamená to, že celá história transakcií sa zaznamenáva na počítači každého používateľa. Nové presuny bitcoinov sa kontinuálne prelievajú celou sieťou. V kombinácii so sofistikovanou kryptografiou to znemožňuje, aby niekto do systému neoprávnene „pripísal“ nové bitcoiny, prípadne minul jeden bitcoin na dvoch miestach.

V praxi to funguje tak, že používateľ si nainštaluje softvér (peňaženku), ktorý sa pripojí na internet a od ostatných používateľov automaticky stiahne najnovšiu kópiu účtovnej knihy a vytvorí novú anonymnú adresu. Tá najčastejšie vyzerá ako rad 34 znakov. Na túto adresu potom môže prijímať bitcoiny z adries iných používateľov.

V každom momente je celý zoznam aktívnych adries aj s obsahom ich peňaženiek viditeľný pre celý systém. Súkromie používateľov chráni to, že adresy sa dajú voľne vytvárať a nie sú nejako prepojené na identitu používateľa. Popri základnej verzii systému vznikli postupom času aj služby, ktoré skladujú block chain alebo peňaženky na vzdialených serveroch.

Decentralizovaný systém, v ktorom každý kontroluje každého, v praxi chráni bitcoin pred svojvôľou centrálnej autority, ktorá by mohla systém ovplyvňovať alebo celkom vypnúť. Na rozdiel od klasických peňazí nemôžu politici spraviť rozhodnutie, ktoré by zo dňa na deň vytlačilo milióny nových mincí a bitcoin destabilizovalo.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Biznis

Tagy bitcoin

Súvisiace články

Americké úrady zvažujú reguláciu bitcoinu

Americké úrady zvažujú reguláciu bitcoinu

Transakcie s Bitcoinom by mohli spadať pod rovnaké pravidlá ako obchody s finančnými derivátmi. 1

Bitcoinová bublina praská

Muž, ktorý vzkriesil Kofolu

Kolosálny nápad za miliardu

Odmena pre známu?

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.