Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kolosálny nápad za miliardu

16.05.2013, 05:30 | Pavel Sibyla | © 2013 News and Media Holding

Ministerstvo školstva ide prepájať školy s firmami. Po svojom

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika

V časoch, keď po zime nenasleduje jar, ale rovno leto, ubúda aj istôt, na ktoré sa Slovák môže kedykoľvek spoľahnúť. Jednou z mála je odpoveď na otázku „ste spokojní s pripravenosťou absolventov slovenských škôl?“. Pravdepodobnosť, že všetci náhodne oslovení šéfovia firiem odpovedia „ani náhodou“, je stopercentná. Socialistická vláda Smeru-SD a jej minister školstva nedbajúc na svoj predvolebný slogan chcú s touto istotou skoncovať. Že ako?

Rezort vedený Dušanom Čaplovičom trápi predovšetkým úroveň a početnosť absolventov odborných škôl – vysokých, no hlavne stredných. Gymnazistov je vraj primnoho, obchodné akadémie núdzu o študentov takisto nemajú a s humanitnými či umeleckými odbormi akoby bolo škoda strácať čas.

Slovo má trh

Od nástupu ministra do funkcie sa na Slovensku objavilo niekoľko expertov z Fínska a zo Švajčiarska. Keď bola reč o stredných odborných školách, z ich úst zaznievalo: ak chcete absolventov pre život, prepojte školy s firmami. Vo Fínsku v roku 1998 zaviedli pre „negymnazistov“ povinnosť absolvovať za tri roky aspoň polročnú prax vo firme. Študent si zamestnávateľa hľadá sám a o tom, čo sa u neho naučil, podáva učiteľovi správu. A kontakt s realitou získava aj učiteľ.

Korene švajčiarskeho prístupu sú o pár storočí staršie – väčšina dnešných stredoškolákov boli vtedy tovariši a zamestnávateľské zväzy cechmi. V súčasnom švajčiarskom systéme duálneho vzdelávania si žiak po základnej škole hľadá firmu (majstra), v ktorej sa vyučí. Až potom mu školská samospráva pridelí školu. V nej sa bude deň či dva v týždni odborne a všeobecne vzdelávať, zvyšok týždňa strávi vo firme. Okrem toho, že učeň získava zručnosti a poznatky z reálneho firemného života, má tento systém ďalšiu veľkú prednosť – generuje len toľko a takých absolventov, koľko ich je v danom čase treba. Pedagógov Švajčiari držia v kontakte s realitou vďaka podmienke, že odborné predmety môžu vyučovať len tí, ktorí na pol úväzku pracujú v odbore.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Muž, ktorý vzkriesil Kofolu

Muž, ktorý vzkriesil Kofolu

„Stagnácia nemôže trvať navždy, raz opäť príde rast,“ tvrdí „Čechoslovák“ Jannis Samaras

Odmena pre známu?

Dane a odvody z kapitálových príjmov

Ako zničiť bitcoin

Nespôsobilá Macejková

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.