Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zaťatých vyvlastniť

30.05.2013, 05:40 | Jana Morháčová | © 2013 News and Media Holding

Ako sa dá „podpora investícií“ zneužiť na prevalcovanie majiteľov pôdy

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Keď najbližšie premiér Robert Fico alebo minister hospodárstva Tomáš Malatinský budú hovoriť o smerovaní významnej investície na Slovensko, mali by všetci majitelia pozemkov v danom regióne spozornieť.

Je jedno, či pôjde o kravín, fabriku, diaľnicu, ropovod, uránovú baňu alebo nákupné centrum. Ich pozemky pod plánovanou investíciou budú vyvlastnené. A občania sa cez svoju samosprávu ani nebudú môcť k projektu vyjadriť.

Poslanci vládneho Smeru totiž navrhujú takúto zmenu podpory investičných projektov. Vláde chcú dať právomoc bez jasných kritérií označiť ako „významnú investíciu“ akúkoľvek väčšiu stavbu. Pozemky pre všetky takéto projekty bude možné zrýchlene vyvlastňovať.

Významné investície po novom

Väčšie možnosti vyvlastňovania a radikálne vylúčenie verejnosti z diskusie o stavbách presadzuje Smer cez oprášenie starého a málo používaného zákona „o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií“.

„Významnou investíciou“ môže byť po novom akákoľvek stavba či projekt. Jej minimálna hodnota by mala byť 100 miliónov eur a mala by mať národohospodársky význam, prípadne priniesť prácu najmenej 300 ľuďom. Doteraz išlo len o investície zamerané na vedu a výskum nad miliardu korún (33 miliónov eur) bez určenia počtu pracovných miest.

Jediným reálnym kritériom pre vstup do siene „významných investícií“ však bude rozhodnutie vlády. Tá bude mať voľné ruky aj pri menších projektoch. V regiónoch, kde je nezamestnanosť vyššia ako 15 percent, bude stačiť len 50-miliónová hodnota investície; takúto podmienku na prelome rokov spĺňalo 37 z celkového počtu 78 okresov, čo je územne viac ako polovica Slovenska. Výnimočne môžu byť medzi významné investície zaradené aj stavby s nižšou hodnotou, „ak sú súčasťou významnej investície“. Podobne vytvorenie 300 pracovných miest nie je podmienkou, ale len možnosťou.

Predstavitelia opozície novelu označili za útok na základné ústavné právo – právo na vlastníctvo pôdy. Kresťanskodemokratické hnutie uvažuje o podaní na Ústavný súd.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 21/2013. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Smer zjednoduší vyvlastňovanie. Kritici: Kvôli ropovodu

Smer zjednoduší vyvlastňovanie. Kritici: Kvôli ropovodu

Poslanci vládnej strany navrhli rozšíriť kategóriu významných investícií, podľa aktivistov je dôvodom ropovod cez Žitný ostrov

TREND test Dacia Sandero Stepway 1,5 dCi Arctica

Zelený sen Kiňa a Šulaja

Odklínanie národnej galérie

Tatry? Najskôr hobby, teraz vážny biznis

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.