Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Machinácie a/alebo hra o vplyv?

05.06.2013, 11:20 | Dušan Karolyi | © 2013 News and Media Holding

Košickej nemocnici hrozí, že príde o európsku dotáciu na stavbu za 26 miliónov eur

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Keď TREND vo februári písal o čudnom tendri v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP), musel sedemkrát žiadať o súvisiace informácie. Až intervencia ministerstva zdravotníctva donútila špitál komunikovať. Išlo o verejné obstarávanie na projektové práce na výstavbu pavilónu urgentného príjmu na Rastislavovej ulici. Podozrivým momentom súťaže o 1,6-miliónovú zákazku bolo vylúčenie dvoch uchádzačov a podmienky šité na mieru víťazovi.

Neochota UNLP hovoriť o tendri má dnes už logické vysvetlenie. Od mája 2012 polícia vedie vo veci trestné stíhanie. Teda bežalo už počas „ping-pongovej“ komunikácie TRENDU s nemocnicou. Predmetom vyšetrovania však nie je obstarávanie projektových prác, ale súťaž na stavbu pavilónu za 26,5 milióna eur. Polícia obvinila troch aktérov tendra z „machinácií pri verejnom obstarávaní formou spolupáchateľstva“. Hrozí im trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov.

Budova urgentného príjmu s heliportom na streche už stojí. Jej interiér ešte treba pretvoriť na operačné sály úrazovej chirurgie, centrálny príjem, anestéziologicko-resuscitačné oddelenie či rádiodiagnostiku. Kolaudácia má byť vo februári budúceho roka. Doteraz je preinvestovaných 12,5 milióna eur. „K celému prípadu zaujmeme stanovisko, keď budeme mať závery z vyšetrovania,“ povedala hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Skúsil podnikať bez peňazí

Skúsil podnikať bez peňazí

Miroslav Forgáč obhájil životaschopnosť svojich vŕb u patróna odvrhnutých Mariána Kuffu

Nezdaníš sponzora svojho

TREND test Škoda Octavia 2,0 TDI CR Business

Ustanovizne, ktoré zlyhali

Ako vábi Amerika slovenských investorov

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.