Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Skúsil podnikať bez peňazí

06.06.2013, 16:08 | Ivan Haluza | © 2013 News and Media Holding

Miroslav Forgáč obhájil životaschopnosť svojich vŕb u patróna odvrhnutých Mariána Kuffu

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Plantáže rýchlorastúcich drevín nie sú pre ich citlivosť na dostatok vlahy či burinu jednoduchý biznis. Udržať ich pri živote najmä pri úvodnom zakoreňovaní nie je ľahké.

No pre istý odber i zaujímavé ceny na úrovni päťdesiat eur za tonu drevnej štiepky predsa len lákajú.

Potvrdzuje to aj príbeh mladého východoslovenského podnikateľa Miroslava Forgáča, ktorý na Slovensku ako prvý rozbehol pestovanie rýchlorastúcich drevín vo väčšom už pred vyše šiestimi rokov. Najskôr v tomto biznise pohorel a pohneval si aj zopár investorov, ktorí s ním spolupracovali.

Plantáže ho však stále lákajú. A sklamaným investorom núka rekultiváciu vysadených plantáží podľa nového, už istejšieho biznis modelu. Aj vďaka tomu, že jeho vŕby prežili v pôvodne očakávanej kvalite a produkčnosti zhruba 60 ton z hektára aspoň na jednom mieste. Na cirkevných pozemkoch katolíckeho duchovného Mariána Kuffu v okolí Žakoviec pri Poprade.

Tajnostkárski Švédi

M. Forgáč prišiel na myšlienku zakladania plantáží energetických drevín, keď dumal, ako by mohol bez veľkých peňazí rozbehnúť nejaký rozumný biznis. Chodil po knižniciach, surfoval po internete. Zaujali ho obnoviteľné zdroje energií. Osobitne keď zistil, že z dreva z plantáží sa vyrába teplo lacnejšie ako z plynu.

Spojil sa so švédskym šľachtiteľom vŕb, ktorý mu bol ochotný dodať sadbový materiál. A začal oslovovať farmy a majetných ľudí, ktorí by chceli zakladať plantáže. Ihneď skúšal dohadovať aj odberné kontrakty v teplárňach na biomasu. Pred vyše šiestimi rokmi od neho viacero záujemcov odobralo švédske vŕby a od Malaciek až po Veľké Kapušany založili celkovo šesťsto hektárov plantáží.

„Nakoniec to však dopadlo tak, že sto hektárov sa muselo úplne vyorať a ostatné plochy nedosahovali Švédmi sľubované výnosy. Preto, lebo som od Švédov nedostal všetky potrebné informácie,“ spomína M. Forgáč. Škandinávsky dodávateľ ho napríklad dopredu neinformoval, ako sa treba porátať s burinami.

Mladý podnikateľ, majiteľ firmy Forgim, slovenským pestovateľom na úvod dobre poradil, že na vŕbu si treba vybrať primerane vlhké pôdy. No od Švédov sa už nedozvedel, že ihneď po objavení burín je ich nutné plečkovať a treba použiť aj herbicídy. „Keď som Švédom volal, že nám to na Slovensku ohrozuje burina, tak sa zatajovali. Bola to veľká škoda, lebo boj s burinami zvyšuje investíciu do plantáží len o desatinu,“ hovorí M. Forgáč.

Podobné problémy podľa neho narobila švédska firma svojim odberateľom aj v Nemecku, Rakúsku, Maďarsku či Rumunsku. „Švédski šľachtitelia svoju firmu napokon nezvládli a prebrali ju iní majitelia – zoskupenie švédskych farmárov Salixenergi Europa. Od nich som sa dozvedel, že pri štarte sa treba o vŕby starať ako o zemiaky. Až keď sa ujmú, sú odolnejšie,“ ozrejmuje M. Forgáč.

Zdroj: Foto - Ivan Fleischer

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Súvisiace články

Štát plantáže pochoval. Môžu byť ziskovejšie ako obilie

Ministerstvo pôdohospodárstva novelou odsúdilo pestovanie rýchlorastúcich drevín na energetické účely – napriek ich zjavnej užitočnosti

Nezdaníš sponzora svojho

TREND test Škoda Octavia 2,0 TDI CR Business

Ustanovizne, ktoré zlyhali

Ako vábi Amerika slovenských investorov

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.