Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát plantáže pochoval. Môžu byť ziskovejšie ako obilie

05.06.2013, 11:21 | Ivan Haluza | © 2013 News and Media Holding

Ministerstvo pôdohospodárstva novelou odsúdilo pestovanie rýchlorastúcich drevín na energetické účely – napriek ich zjavnej užitočnosti

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Slnečným či veterným elektrárňam po počiatočnej eufórii politici rýchlo vystavili stopku. Lebo ich elektrina je drahšia, nerovnomernou dodávkou ohrozujú stabilitu rozvodných sietí a narúšajú prirodzený ráz krajiny. Štát však už orezáva aj tie obnoviteľné zdroje energií, voči ktorým sa racionálne protiargumenty hľadajú len ťažko.

Najnovšia novela zákona o pôde, ktorú pretlačilo cez vládu i parlament ministerstvo pôdohospodárstva, totiž v krajine takmer pochováva biznis s plantážami rýchlorastúcich drevín. A to štátni úradníci na konferenciách dlhé roky farmárov nabádali, nech ich rozvíjajú, lebo teplo z dreva je lacnejšie ako teplo z plynu. A teplárne na biomasu sú čistejšie ako teplárne na uhlie.

No všetky tieto prínosy plantáží úradníci i politici odrazu hádžu do koša. Bez dôveryhodných analýz argumentujú, že dreviny môžu na poliach brať až príliš veľa miesta potravinárskym plodinám. Jasné je len to, že takto farmárom vytrhávajú z rúk zbraň proti čoraz častejším povodniam. Týmto drevinám sa totiž darí aj na zatápaných poliach.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Súvisiace články

Skúsil podnikať bez peňazí

Skúsil podnikať bez peňazí

Miroslav Forgáč obhájil životaschopnosť svojich vŕb u patróna odvrhnutých Mariána Kuffu

Nezdaníš sponzora svojho

TREND test Škoda Octavia 2,0 TDI CR Business

Ustanovizne, ktoré zlyhali

Ako vábi Amerika slovenských investorov

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.