Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Za odvahu vyhadzov po sedemnástich rokoch

26.06.2013, 11:37 | Dušan Karolyi | © 2013 News and Media Holding

Na Obchodnej akadémii na Polárnej ulici v Košiciach riaditeľ nemá na odmeny pre učiteľov, ale platí externú právničku. A nie je v kraji jediný

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Pred niekoľkými týždňami bol slovenčinár Oto Žarnay neznámy učiteľ na košickej strednej škole. Potom našiel odvahu a napriek varovaniam porozprával reportérovi TRENDU (Odmena pre známu? TREND 19/2013) o problémoch, na ktoré sa najprv snažil poukazovať na pôde školy. Dnes O. Žarnay lieta vo víre mediálneho záujmu o tento prípad a pomaly môže byť kandidátom na Bielu vranu (ocenenie za občiansku statočnosť). Paradoxne za to vďačí svojmu riaditeľovi, ktorý ho zo školy vyhodil.

Školy ako zlatá baňa

O. Žarnaya v pozícii predsedu rady školy naštval fakt, že od vlaňajšieho júna dostávajú učitelia na Obchodnej akadémii (OA) na Polárnej ulici v Košiciach iba základný plat. Riaditeľ Peter Ivan im to zdôvodňoval zlou finančnou situáciou. No zároveň škola už druhý rok platí externej právničke mesačný paušál 550 eur. Nikto z učiteľov o tom nevedel. Pátranie na webstránke zriaďovateľa (Košický samosprávny kraj – KSK) priviedlo O. Žarnaya nielen k zmluve medzi OA a JUDr. Alenou Rudohradskou, ale aj k podozreniu o prepojení právničky na vedúceho odboru školstva KSK Štefana Kandráča.

A. Rudohradská bola do roku 2007 spoločníčkou v košickej firme Hydrowood. Ďalším spoločníkom bol Marek Kandráč, prokuristom Peter Kandráč. Ide o synovca a brata Štefana Kandráča. Ten akékoľvek podozrenia vylučuje: „Ja sa o bratove podnikateľské aktivity nezaujímam, Rudohradskú nepoznám, logicky som nevedel, že boli spolu v jednej firme.“ Priznal však, že školám v pôsobnosti KSK (72 vrátane školských zariadení) odporučil, aby si našli externých spolupracovníkov a predchádzali tak prípadným súdnym sporom. No odmietol, že by školám odporúčali konkrétnych právnikov.

A. Rudohradská o svojich klientoch nechcela s TRENDOM hovoriť, je viazaná mlčanlivosťou. Zdôraznila, že obom jej zmluvám s OA predchádzali výberové konania, ktoré vyhrala. Lenže riaditeľ P. Ivan neodpovedal, kto konkrétne sa na konaniach zúčastnil a s akými cenovými ponukami: „V zmysle zákona je verejný obstarávateľ povinný po vyhodnotení ponúk bezodkladne informovať iba všetkých uchádzačov a nesmie použiť ponuku ani jej časti bez ich súhlasu.“

Zo zmlúv a faktúr, ktoré visia na webstránke KSK, vyplýva, že A. Rudohradská pracuje pre viac škôl. Trebárs gymnáziu v Spišskej Novej Vsi fakturuje 175 eur mesačne, SOŠ technickej v Michalovciach 400 eur a SOŠ v Spišskej Novej Vsi 180 eur. Na otázku, s koľkými školami má zmluvu, nechcela odpovedať. Zmapovať to nie je jednoduché, pretože niektoré školy zverejňujú zmluvy na vlastných stránkach.

Vladimír Crmoman, organizátor kampane Vláda tvrdí, že nie sú peniaze, tak jej ich učitelia pomôžu nájsť, sa po článku v TRENDE začal zaujímať o prípad O. Žarnaya. Poslal trinásť žiadostí o sprístupnenie informácií súvisiacich s obstarávaním právnych služieb, no výsledkom bol len korešpondenčný ping-pong s OA. Objavil tiež, že A. Rudohradská poskytovala právne služby aj košickej Hotelovej akadémii – za 400 eur mesačne. Zmluva sa skončila v máji 2013.

Oto Žarnay

Výpovede bez odpovede

Po medializácii v TRENDE O. Žarnay podal do podateľne KSK žiadosť o prešetrenie hospodárenia školy. O týždeň dostal namiesto odpovede výpoveď. Vraj z organizačných dôvodov. „Výpoveď vnímam ako odvetu za to, že som celý prípad medializoval a že som napísal oficiálnu žiadosť hlavnému kontrolórovi KSK, aby vykonal finančnú kontrolu na našej škole,“ hovorí O. Žarnay.

Jeho pocit podporujú aj podivné okolnosti, ktoré stoja za údajnými organizačnými dôvodmi. Tie „vznikli“ tak, že z materskej dovolenky sa od septembra vracia do školy jedna z učiteliek. Práve v čase, keď kauza s externými právnymi službami naberala aj mediálny rozmer, traja zamestnanci školy vrátane zástupkyne riaditeľa navštívili učiteľku, ktorej sa tento rok končí materská. Mali ju presviedčať, aby sa od nového školského roka vrátila do práce. Následne ju riaditeľ vyzval, aby si dala žiadosť o nástup do práce. „Kolegyňa, hoci sama ešte nevie, či nastúpi, lebo sa jej črtá aj práca v inej škole, bola tlačená k tomu, že žiadosť musí podpísať,“ tvrdí O. Žarnay. Návrat kolegyne a zrušenie jeho pracovného miesta – to bol argument riaditeľa P. Ivana, keď O. Žarnayovi po 17 rokoch v škole dával výpoveď.

Rovnako dlho učí na škole aj telocvikár Milan Matejovský. Jediný otvorene podporil O. Žarnaya, keď na poradách preberali externé právne služby. „Na pracovnej porade som riaditeľovi povedal, že korupciu na Slovensku treba riešiť. On sa ma spýtal, či si myslím, že na našej škole je korupcia. Povedal som, že 550 eur pre právničku je podľa mňa korupcia, keď ani nevieme presne, za čo ich dostávala,“ vysvetľuje M. Matejovský. Aj on dostal v máji výpoveď, hoci má iba rok do dôchodku.

Keď sa opýtal riaditeľa, prečo musí odísť on, keď kolegyňa telocvikárka je už asi dva roky v dôchodkovom veku, vypočul si, že riaditeľ má právo takto rozhodnúť. Napokon radšej podpísal ukončenie pracovného pomeru dohodou: „Nechce sa mi už naťahovať a chodiť po súdoch. V mojom veku je to o zdravie.“

Peter Ivan

Kreatívna autorizácia

Otázky TRENDU pre riaditeľa OA ostali nezodpovedané. P. Ivan neochotu komunikovať zdôvodnil tým, že pri príprave májového článku neboli akceptované úpravy jeho vyjadrení v rámci autorizácie. To je síce pravda, avšak riaditeľ si pod autorizáciou predstavoval dopĺňanie „zabudnutých“ argumentov, resp. pozmeňovanie tých, ktoré zazneli v rozhovore. V ňom napríklad nebol schopný uviesť kritériá, na základe ktorých pri výberovom konaní oslovili „po vyhľadaní na internete“ tri právne kancelárie a medzi nimi aj kanceláriu A. Rudohradskej. Pri autorizácii si už spomenul. Vraj si ich vybrali na základe skúseností z iných škôl.

A kolegovia učitelia? „Boli pobúrení, keď vyšli najavo externé právne služby, ale keď sa bolo treba ozvať, každý stiahol hlavu medzi plecia,“ konštatoval M. Matejovský.

Ochota zabojovať za O. Žarnaya sa našla na opačnom konci republiky. Za petíciou, ktorá má podnietiť prešetrenie postupu školy voči učiteľovi, stojí znova V. Crmoman, učiteľ z bratislavskej Spojenej školy na Novohradskej ulici. Petíciu chce koncom júna zaniesť na ministerstvo školstva. Zatiaľ odhadom eviduje zhruba 600 podpisov. Od ministra očakáva, že do OA pošle hĺbkový finančný audit a školskú inšpekciu.

Guráž nestráca ani samotný O. Žarnay. Nie preto, že ho kontaktovali dvaja poslanci národnej rady a jeho prípad by mal byť predmetom interpelácie D. Čaploviča. Jednoducho našiel dôvod a na rade školy, ktorej bude naposledy predsedať vo štvrtok 27. júna, navrhne odvolanie P. Ivana z funkcie riaditeľa. Za to, že v apríli vydal interný predpis o odmeňovaní za suplované hodiny. Na ich preplatenie alebo náhradné voľno si po novom môžu učitelia OA robiť nárok len v prípade, že suplujú predmet, na ktorý majú aprobáciu. O. Žarnay si overil na ministerstve školstva, že riaditeľ tým porušil zákon, lebo každý, kto supluje, má nárok na odmenu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 25/2013. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.