Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Odškodnenia papalášov

18.07.2013, 12:04 | Marián Leško | © 2013 News and Media Holding

Názor | Kauza Bonanno nám pripomína, že parlament toleruje do neba volajúcu skrivodlivosť

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 7

Rubrika

Názory

lesko_komentar_nova

Sudcovia, ktorí sa v bare Bonanno zabávali na tom, ako sa ich priatelia hrajú na masového vraha, nerešpektovali zákon. Lebo ten hovorí, že sa musia „zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť sudcu“. Osemčlenná skupina fiškálov sa neskôr nezdržala ani toho, že za zverejnenie videa a fotografií z ich „zábavy“žiadala odškodnenie vo výške 940-tisíc eur. Napokon sa žalobcovia nezdržali ani bezočivej lži.

Nielen ich právni zástupcovia, ale aj oni osobne pred súdom i kamerami tvrdili, že zverejnené zábery (najmä slávna „tanečná“ fotografia s modrými slúchadlami a samopalom v ruke) nie sú pravé. Sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Seman napríklad povedal: „Je to od A do Z vymyslené, je to fotomontáž.“ Pridali sa k nemu aj kolegovia Štefan Michálik a Milan Lipovský. Ide o sudcov, ktorí nespočetnekrát svedkov poučovali, že pred súdom sú pod hrozbou sankcie povinní vypovedať pravdu.

Vďaka odbornému posudku českého Kriminalistického ústavu je známe, že fotografie, ktoré podľa žalujúcich mali byť upravované, v skutočnosti nevykazujú „žiadne znaky technickej manipulácie“, nevykazujú „znaky fotomontáže ani dodatočných zásahov“. Po takom dôkaze je evidentné, že žalobcom nešlo o česť, ale „iba“ o peniaze. Je hanbou štátu a jeho zákonodarného zboru, že ľudí tohto druhu ešte nepripravili o možnosť neobmedzene sa obohacovať na vlastnom prešľape.

Parlament nemal problém prijať zákon o odškodňovaní osôb postihnutých násilnými trestnými činmi. V ňom ustanovil, že maximálne odškodné za vraždu je 16 885 eur a za znásilnenie 3 377 eur. Tak sa stalo, že rodina Mária Gorala, ktorého upálili skíni, dostala 10-tisíc eur, ale Ján Slota zinkasoval za článok, ktorý mu vraj spôsobil ujmu na cti, 165 969 eur. Parlament bez problémov prijal aj zákon, podľa ktorého ak štát spôsobí ujmu občanovi, tak ho za to odškodní iba do výšky 16 300 eur. A to aj v prípade, keď niekoho nezákonne dlhé roky väzní. Minister spravodlivosti Tomáš Borec to obhajoval argumentom, že výška nemajetkovej ujmy nemôže presiahnuť výšku odškodnenia obete násilného trestného činu.

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Lenže ak je tak, potom je absolútne neobhájiteľné, že výška odškodnenia za nemajetkovú ujmu v prípadoch poškodenia povesti verejných činiteľov aj desaťnásobne prevyšuje maximálne odškodnenie za násilnú smrť. Skutočnosť, že si politici či sudcovia môžu za pofidérnu ujmu na povesti vysúdiť mnohonásobok toho, čo ostatní občania za ujmu smrteľnú, je do neba volajúca skrivodlivosť.

Kauza Bonanno nám to pripomína rovnako ako všetky ostatné nelimitované odškodnenia papalášov.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 28/2013. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 7

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica Mariána Leška

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.