Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľa fondov, malý výber

21.08.2013, 11:37 | Ľuboslav Kačalka | © 2013 News and Media Holding

Teoreticky si klient môže vybrať zo stoviek domácich aj zahraničných fondov. Stačí mu však obmedzená ponuka bankových správcov

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

Slovenskí klienti majú, aspoň teoreticky, k dispozícii takmer tisíc podielových fondov. V skutočnosti si však vyberajú z oveľa menšieho množstva. Podľa údajov Slovenskej asociácie správcovských spoločností bolo v roku 2012 až 86 % majetku slovenských investorov v domácich fondoch. A to aj napriek oveľa atraktívnejšej ponuke zahraničných správcov.

Dôvodom, prečo Slováci siahajú najmä po domácich správcoch, sú najväčší distribútori – teda banky. Bežným klientom ponúkajú len fondy spriaznených správcov a zhodne tvrdia, že to stačí. „Zastúpené sú riešenia určené tak začínajúcim, ako aj skúseným investorom,“ tvrdí hovorkyňa Tatra banky Monika Smolková. Podľa Jitky Liczky, riaditeľky produktového manažmentu VÚB, výber fondov pokrýva potreby klientov, či už sa to týka ich predstáv o výnose, miere rizika či investičnom horizonte. Ak je klient náročnejší, banky vedia siahnuť do portfólia fondov svojich zahraničných matiek, prípadne inak spolupracujúcich inštitúcií. V prípade VÚB je to napríklad Generali. Vytvorenie vlastného fondu špecializujúceho sa atraktívnu, no rizikovú geografickú oblasť nie je v našich podmienkach možné nielen pre malý trh, ale najmä pre konzervatívny profil investorov. Malým klientom spravidla stačí, ak si môžu vybrať medzi jedným-dvoma akciovými a niekoľkými dlhopisovými či zaistenými fondmi. Aj tak si vo väčšine prípadov vyberú menej rizikový produkt.

Vo všeobecnosti pri najväčších bankách hovoríme o ponuke nie viac ako 20 fondov. A klientom to, zdá sa, stačí, inak by banky pod ich tlakom svoju ponuku rozšírili.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Súvisiace články

Skromné hviezdy v biznise

Skromné hviezdy v biznise

Súrodenci Velitsovci budujú novú značku oblečenia pre cyklistov, vlastné meno však vynechali

Karol Vinš: Čím väčší neporiadok, tým ho to viac baví

Prešovská Hlava XXII

Auto už nedominuje v preferenciách mladých

TREND test Ford Fiesta ST

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.