Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Mochovce: Ruský sobáš a taliansky rozvod

30.08.2013, 05:25 | Ján Kováč | © 2013 News and Media Holding

Enel štátu vyčíta, že blokovaním vyššieho rozpočtu na dostavbu jadrovej elektrárne ohrozuje tisícky pracovných miest

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Veľké veci sa dejú v Jadrovej elektrárni Mochovce. Udalosti uplynulých týždňov naznačujú, že tento veľký projekt už nemusia z pozície investora riadiť a koordinovať Slovenské elektrárne (SE) a ich materský koncern Enel tak ako doteraz. To, že rezort hospodárstva obmedzil platby firmám tejto skupiny, je len jedným zo signálov. Sám osebe znamená, že štát spochybňuje účel platieb, ktoré zo SE odchádzali do firiem koncernu Enel. Spochybňuje vyplatené sumy a prácu, ktorú odviedli ľudia z talianskeho koncernu v elektrárňach.

Rezort hospodárstva, ktorý zastupuje štát ako minoritného akcionára, si zákaz platieb nad pôvodný rámec vymohol počas rokovaní o zvýšení rozpočtu. SE žiadali nárast výdavkov o 800 miliónov eur. Napokon sa dohodli na 260-miliónovom zvýšení. O zvyšnej sume sa ešte bude rozhodovať. Rovnako aj o tom, či dôjde k prevzatiu niektorých úloh od Enelu. Ďalšie signály naznačujú, že cestu „pre Enel bez Enelu“ budú presadzovať zástupcovia štátu aj niektorých popredných dodávateľov.

Malé víťazstvo Greenpeace

Zoznam pochybností o Mochovciach nedávno rozšíril verdikt Najvyššieho súdu SR, ktorý sa týkal konania o zmene stavby spred štyroch rokov. Z rozhodnutia súdu vyplýva, že Úrad jadrového dozoru mal vtedy brať do úvahy aj pripomienky environmentálnej organizácie Greenpeace. Tá si teraz vybojovala pozíciu účastníka správneho konania. Úrad preto musí opätovne posúdiť výhrady ochranárov, ktorí ich majú sformulovať do konca novembra.

Neznamená to však, že sa výstavba zastaví. Úrad totiž takejto požiadavke Greenpeace nevyhovel. Výhrady odporcov jadrovej energetiky teda nebudú hlavným bodom, na ktorý sa bude obracať pozornosť jadrového biznisu. Zaujímavejším bude súboj štátu a Enelu o podmienky dostavby Mochoviec.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 34/2013. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Ten, čo chodil s Ficom

Ten, čo chodil s Ficom

Podnikateľ spájaný so Smerom v Česku figuruje v korupčnej kauze, kde je hlavným svedkom bývalý americký diplomat

Ondrej Smolár: Mám rád ľudí, ktorí sa nevzdávajú

Nákaza sa šíri z Maďarska

Sony Vaio Pro 13: Ostrý ako wasabi

Iný mäsiar Bertovič

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.