Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čakajú nás škrty, ale Zuna sa nechcem vzdávať

08.09.2013, 19:00 | Ján Záborský | Martina Kláseková | © 2013 News and Media Holding

Rakúska Raiffeisen Bank International potrebuje kapitál – okrem hľadania investorov sa chystá hľadať rezervy v celej skupine

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Rozhovor

Šéf rakúskej Raiffeisen Bank International Karl Sevelda vystriedal predchádzajúceho dlhoročného prvého muža skupiny Herberta Stepica len v júni – po tom, čo sa vzdal funkcie v súvislosti so škandálom okolo jeho investícií v daňových rajoch. Na rozdiel od svojho predchodcu, ktorý sa považoval za architekta a hnaciu silu pri rozpínaní rakúskej bankovej skupiny (v rámci nej pôsobí aj slovenská Tatra banka), K. Sevelda ohlasuje skôr úsporné plány i odchod z niektorých trhov –či už pre slabý výkon alebo pre nepredvídateľné vládne zásahy ako v Maďarsku.

Cítite sa po odchode pána Stepica skôr ako krízový manažér? Práve ste ohlásili výsledky, ktoré trh nepotešili; boli horšie, než sa očakávalo.

To určite nie. Veď nie sme v kríze. Na prvý pohľad síce nie sú naše polročné výsledky veľmi dobré, ale ak sa na ne pozriete detailne, je tam veľa jednorazových položiek, ktoré nás negatívne ovplyvnili. Napríklad integrácia Polbank, vplyv maďarskej politiky na bankový biznis a podobne. Vlani to bolo skôr naopak, mali sme veľa jednorazových pozitívnych vplyvov. Pre nás je dobré, že prevádzkový výsledok sa prakticky nezmenil, narástli nám najmä čisté úrokové marže. Koniec koncov, rozdiel oproti vlaňajšku je menej ako päť percent. Fungujeme v náročnom prostredí, druhý polrok bude určite lepší a dúfame, že ekonomické očakávania oživenia sa splnia.

Pri prezentovaní výsledkov ste ohlásili masívne šetrenie v skupine. Aké sú konkrétne plány?

Na jeseň plánujeme predstaviť projekt, a to nielen akcionárom, ale aj zamestnancom. Niekoľko mesiacov ho budeme spracovávať, na pomoc budeme mať aj externého poradcu. Ale implementovať ho budeme postupne, približne počas troch rokov. Chceme zredukovať náklady celej skupiny. Máme banky, ktoré veľmi dobre riadia náklady, ale stále je priestor na zlepšovanie, a to hlavne vo viedenskej centrále. Kým budeme presne vedieť, kde dôjde k úsporám, musíme analyzovať procesy – stále sa ich veľa prekrýva, opäť najmä v centrále. Doteraz sme urobili veľa opatrení len na lokálnej úrovni. Musíme sa však pozerať aj na cezhraničné možnosti.

Čo to znamená?

Myslím tým napríklad to, že servisné centrá – na Slovensku je v Prešove, v Rusku v Jaroslavli, rumunské je v Brašove – by mohli užšie spolupracovať s okolitými krajinami. Napríklad v Bratislave je kartové centrum aj pre rakúske landesbanky, ďalšie banky v skupine a pre Raiffeisen Bank International. V Rumunsku tiež máme zdieľané servisné centrum, no priestor na podobné úspory je oveľa väčší.

Karl Sevelda - výkonný šéf Raiffeisen Bank International (RBI)Zdroj: Foto - Maňo Štrauch

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Rozhovor

Súvisiace články

Bruna Jakub: Teší ma, že firma rastie. A rastie poctivo

Bruna Jakub: Teší ma, že firma rastie. A rastie poctivo

Spočiatku vzbudzuje dojem, že je americká manažérka, ktorá sa skvele naučila po slovensky, hoci s jej pôvodom je to takmer naopak. B. Jakub je nominovaná na Manažérku roka 2013 3

Nepredvídateľnosť

Najmocnejšia žena internetu

Hvízdanie podľa vlády

Za čo pravicový ekonóm pochváli Čaploviča

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.