Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hvízdanie podľa vlády

04.09.2013, 13:45 | Marián Leško | © 2013 News and Media Holding

Názor | Kabinet chce vraj chrániť oznamovateľov korupcie komplexnejšie a kvalitnejšie

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Názory

lesko_komentar_nova

Návrh zákona, ktorý má poskytnúť ochranu osobám, čo „hvízdajú“, keď sa dejú nekalosti, osobitne predložili dve skupiny poslancov opozície. Napriek tomu, či práve preto, vláda rozhodla, že predloží vlastný zákon, ktorý ochráni oznamovateľov korupcie. Robí to vraj z toho dôvodu, že opozičné návrhy sú „ešte surové materiály z legislatívneho procesu“.

Ak vláde naozaj záleží na tom, aby kvalitnú právnu ochranu dostali ľudia, ktorí často na vlastný úkor a na svoju škodu hlásia, keď ich úrad alebo organizácia koná v rozpore s verejným záujmom, tak to treba iba privítať. Lebo o oznamovateľovi, ktorému sa vo svete hovorí whistleblower (pretože „fúkaním do píšťalky“ chráni spoločnosť pred tým, čo jej škodí), na Slovensku ešte stále mnohí hovoria, že je udavač.

Keď mali minister spravodlivosti a minister vnútra povedať, čím sa vládny návrh odlišuje od opozičných, tak tvrdili, že oznamovatelia nebudú za svoj spoločensky prospešný čin odmeňovaní. Tomáš Borec to vysvetlil tak, že odmena neprichádza do úvahy, lebo keď je raz niekto povinný pod hrozbou trestnej sankcie oznámiť korupciu, tak nesmie byť k takému činu motivovaný finančne, lebo by v tom bol logický rozpor. Veď za to, že si plníme svoju zákonnú povinnosť, by bola odmena čudná.

Lenže Robert Kaliňák sa domnieva, že v prípade reálnej hospodárskej úspory môže whistleblower predsa len dostať odmenu – nie ako formu motivácie, ale ako formu poďakovania. Ministri sa tak v priamom prenose dostali do logického rozporu, ale obaja sa tvárili, že vlastne hovoria to isté.

Zatiaľ nie je nič známe o tom, ako chce vládna norma zabezpečiť účinnú ochranu oznamovateľov pred hnevom nadriadených. Pomsta dotknutých nie ničím zriedkavým, lebo podľa právničky Via Iuris Evy Kováčechovej boli všetci oznamovatelia, s ktorými kedy prišla do styku, vystavení postihom. Opozičné návrhy predpokladali, že whistleblower bude môcť požiadať o ochranu preventívne – akýkoľvek právny úkon alebo rozhodnutie v pracovnoprávnych veciach o ňom by musel odsúhlasiť Národný inšpektorát práce.

Zdroj: Danglár

Uvidíme, ako sa v tomto smere pochlapí vláda. Tvrdenia jej predstaviteľov, že vládny návrh, na rozdiel od opozičných, bude „kvalitný a komplexný“, nebude ťažké overiť. Vždy ho bude možné porovnať s opozičnými návrhmi, ktoré vláda zavrhla ako surový materiál.

Zásadu, že slušný štát nemôže chcieť od občanov, aby chránili verejný záujem, keď im pri tom sám neposkytne ochranu, už veľa štátov vzalo na vedomie a aj sa podľa nej zariadilo. Je najvyšší čas, aby sa tak na slušnej úrovni stalo aj na Slovensku.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 35/2013. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Súvisiace články

Bruna Jakub: Teší ma, že firma rastie. A rastie poctivo

Bruna Jakub: Teší ma, že firma rastie. A rastie poctivo

Spočiatku vzbudzuje dojem, že je americká manažérka, ktorá sa skvele naučila po slovensky, hoci s jej pôvodom je to takmer naopak. B. Jakub je nominovaná na Manažérku roka 2013 3

Čakajú nás škrty, ale Zuna sa nechcem vzdávať

Nepredvídateľnosť

Najmocnejšia žena internetu

Za čo pravicový ekonóm pochváli Čaploviča

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.