Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nepredvídateľnosť

09.09.2013, 10:40 | Ján Záborský | © 2013 News and Media Holding

Názor | Ak nastúpi na čelo krajiny dvojica Fico – Kaliňák ako slovenská obdoba tandemu Putin – Medvedev, bude odstraňovanie demokratickej rovnováhy definitívne

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Editoriál

Tagy

Názory

zaborskyjan01.jpg

Rozprávať sa v súčasnosti so stredoeurópskymi bankármi o Maďarsku je ako otvoriť hrádzu ťažko zastaviteľnému prúdu sťažností a počítania strát. Kroky maďarskej vlády voči vlastným i zahraničným investorom sa spoza hraníc dobre sledujú; jedným z dôvodov je určite aj škodoradosť, ktorá sa často kombinuje s falošnou nádejou, že nám sa to stať nemôže.

Škoda míňať čas na paralely Smeru s Fideszom, stačí len spomenúť, že obe strany majú širokú podporu aj napriek tomu, že ich zásluhy sú prinajmenšom pochybné.

Pritom, samozrejme, platí aj argument, že Fidesz má v parlamente ústavnú a Smer „len“ jednoduchú väčšinu. No aj tak sa mu darí pomaly a dôsledne odstraňovať demokratické brzdy zneužívania moci a paralyzovať ústavné inštitúcie. Ak nastúpi na čelo krajiny dvojica Fico – Kaliňák ako slovenská obdoba tandemu Putin – Medvedev, bude odstraňovanie demokratickej rovnováhy definitívne. Komu sa zdá porovnanie len formálne, nech nezabúda, že možný budúci premiér Robert Kaliňák má na povel napríklad políciu.

Z pohľadu biznisu sa stále nemusí nič závažne zmeniť, kým sa slovenská vláda otvorene nevydá maďarskou cestou. Tou nie je ani tak nepríjemné bezhlavé zdaňovanie sektorov, ktoré majú peniaze, ale predovšetkým nepredvídateľnosť jej krokov. Do nestabilného prostredia sa zahraniční ani domáci investori nepohrnú. A tí, ktorí tam už sú, svoje pozície prehodnotia. Prípad Raiffeisen, veľkej zahraničnej banky v Maďarsku, je len jedným z mnohých. A odchody sa zďaleka netýkajú len finančného sektora. Maďarská vláda sa stáva akousi ebolou, vírusom, ktorý svojho hostiteľa nakoniec zabije úplným vykrvácaním.

Slovenská vláda je zatiaľ v tomto smere skôr chrípkou. Sektory, ktoré majú peniaze, necháva žiť. Obťažuje ich síce, ale všetci veria, že čoskoro nepríjemné príznaky pominú. Stačí sa však pozrieť na predkladaný štátny rozpočet, chýbajúce stámilióny a megalomanské plány od jedinej zdravotnej poisťovne po štadióny, aby bolo jasné, že „tvorivé“ hľadanie zdrojov rozpočtu sa ešte len začne. Maďarský príklad ukazuje, že európske protesty v prípade na všetko odhodlanej vlády ako hrozba nefungujú. Ak sa V. Orbánovi prepečie jeho pokrivenie miestnej demokracie a nebodaj ešte aj vyhrá ďalšie voľby, slovenská vláda môže mutovať podľa maďarského vzoru.

Z takejto chrípky by sa nielen hospodárstvo zotavovalo veľmi dlho.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 35/2013. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Editoriál

Tagy Názory

Súvisiace články

Bruna Jakub: Teší ma, že firma rastie. A rastie poctivo

Bruna Jakub: Teší ma, že firma rastie. A rastie poctivo

Spočiatku vzbudzuje dojem, že je americká manažérka, ktorá sa skvele naučila po slovensky, hoci s jej pôvodom je to takmer naopak. B. Jakub je nominovaná na Manažérku roka 2013 3

Čakajú nás škrty, ale Zuna sa nechcem vzdávať

Najmocnejšia žena internetu

Hvízdanie podľa vlády

Za čo pravicový ekonóm pochváli Čaploviča

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.