Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Za čo pravicový ekonóm pochváli Čaploviča

09.09.2013, 15:25 | Zuzana Petková | © 2013 News and Media Holding

Minister školstva dotiahol reformu financovania športu, ktorá za jeho predchodcu pre odpor lobistov neprešla

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Imidž ministra Dušana Čaploviča je obrazom najväčšieho nešťastníka z vlády. Zahltili ho kauzy predražených prenájmov, luxusného audi, nákupu drahého koňaku a kvetov, o ktorých nevie, v akej váze skončili… Učitelia mu rátajú, na čo všetko míňa zbytočne peniaze namiesto toho, aby sa zasadil za ich vyššie platy. Pomaly sa zdá, že za D. Čaploviča nikto nestratí dobré slovo. A predsa existuje niečo, za čo ho ocenili aj poradcovia pravicových politikov – reforma financovania športu.

Nové pravidlá prešli tento rok bez veľkého „humbuku“ a po prvýkrát boli podľa nich žiadateľom doplatené celkové dotácie teraz v lete. Vzorec, podľa ktorého ministerskí úradníci vypočítali peniaze pre športové zväzy, zohľadňuje tri kritériá: dosiahnutý športový úspech, popularitu (doma a vo svete), počet mladých športovcov. Zaujímavosťou je, že model nového financovania pripravil ešte poradný tím exministra Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS).

Pre odpor viacerých športových funkcionárov a lobistov, ale aj z dôvodu predčasných volieb už E. Jurzyca dotačný výnos nepodpísal. Nové vedenie rezortu ho prekvapivo s malými úpravami zaviedlo do praxe a dvadsaťmiliónový balík na podporu reprezentácie a športových odvetví už delili podľa novej matematiky.

Ťažké začiatky

„Je to niečo, za čo ich treba pochváliť,“ hovorí ekonóm z MESA 10 Ján Marušinec. V minulom volebnom období bol členom Jurzycovho poradného tímu spolu s futbalovým hráčskym agentom Jozefom Tokošom, hokejovým trénerom Jánom Filcom, sekretárom tenisového zväzu Igorom Moškom a manažérom kanoistov Richardom Galovičom. Práve oni sú autormi spomínanej reformy.

Podľa J. Tokoša boli v minulosti kritériá prerozdeľovania balíka nedostatočné a málo merateľné. Fungovali tak, že kto vedel zaklopať na správne dvere na ministerstve, dostal viac.

Preto navrhli, aby boli zo systému viac odmeňované športy, ktoré obľubuje verejnosť, reprezentujú Slovensko navonok a pritiahnu mladých, aby športovali. Problém slovenského športu je totiž v tom, že si málo buduje členskú základňu. Onedlho sa to ukáže v hokeji, kde staršia generácia pomaly odchádza do športového dôchodku a nemáme športovcov, ktorí by ju nahradili.

Na vrchole rebríčka najlepšie financovaných športov sa podľa nových prepočtov ocitol logicky futbal, ľadový hokej, tenis a plávanie. Na jeho konci zasa rybárstvo, dráhový golf či kynológia.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Bruna Jakub: Teší ma, že firma rastie. A rastie poctivo

Bruna Jakub: Teší ma, že firma rastie. A rastie poctivo

Spočiatku vzbudzuje dojem, že je americká manažérka, ktorá sa skvele naučila po slovensky, hoci s jej pôvodom je to takmer naopak. B. Jakub je nominovaná na Manažérku roka 2013 3

Čakajú nás škrty, ale Zuna sa nechcem vzdávať

Nepredvídateľnosť

Najmocnejšia žena internetu

Hvízdanie podľa vlády

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.