Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dizajn všedného dňa

18.09.2013, 13:09 | Patrik Garaj | © 2013 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Artservis

Teritórium dizajnu je plastické a nemusí byť vyplnené len vkusným a pohodlným nábytkom. Súčasné používanie tohto pojmu presahuje oblasť predmetov a mediálnych rozhraní. Skúmanie formy, funkcie a významu sa premiestňuje aj do bežného života. Platí to napríklad o bratislavskej iniciatíve Local Act, ktorá sa snaží zamerať pozornosť na vnímanie a využívanie zdanlivo obyčajných lokalít, v ktorých sa ľudia pohybujú a trávia v nich svoj život.

Zuzana Ivašková a Bohdan Smieška si za predmet skúmania a praktických aktivít vybrali mestskú časť, v ktorej sami žijú. Je to okrajová zóna bratislavského Starého Mesta, voľne ohraničená Štefánikovou a Šancovou ulicou. Cieľom iniciatívy je posilniť alebo aspoň prebudiť záujem ľudí o svoj vlastný životný priestor – o časť mesta, ktorá nie je len dennou trasou do práce a domov, ale aj miestom so špecifickou históriou, s lokalitami na sociálny kontakt, kultúru či oddych. Ide o zameranie pozornosti na zdanlivo nenápadné objekty a miesta, ktorým sa pri každodennom pohybe mestom nevenuje pozornosť. Pre bratislavský Dizajn Week tvorcovia Local Actu oživia viacero miest vo svojej štvrti, ktorá je zároveň miestom konania festivalu. Ide napríklad o objavovanie genia loci budovy YMCA, ktorá práve slávi svoje deväťdesiate výročie. Ďalším bodom je trhovisko na Žilinskej ulici, s jeho kontaktnou i „spomaľovacou“ funkciou v rámci hustej premávky. Pod mottom dizajnu každodennosti ožije aj úplne nenápadný a pre väčšinu ľudí vizuálne neexistujúci opustený stánok na Šancovej ulici. Počas trvania festivalu sa vďaka rôznym aktivitám dostane opäť na mapu mesta. Stane s z neho denné bistro, galéria, fotoateliér či pouličné kaderníctvo.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 37/2013. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Artservis

Súvisiace články

Š. Rosina: Kto nevie poslúchať, nevie ani veliť

Š. Rosina: Kto nevie poslúchať, nevie ani veliť

Nestáva sa často, aby firma, najmä rodinného typu, totálne zmenila náplň podnikania a ešte aj uspela. Š. Rosina je nominovaný na Manažéra roka 2013 8

Freelancer: King alebo lúzer

Z mäsiara už realitný maklér ľahko nebude

Od nevkusných zámočkov k svetovým stavbám

Zombie Juraja Širokého ešte prežíva

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.