Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Freelancer: King alebo lúzer

22.09.2013, 21:00 | Patrik Garaj | © 2013 News and Media Holding

Pevný pracovný čas, pravidelný plat, kariérny postup či firemný rast – tak znejú istoty a výzvy v zamestnaneckom či podnikateľskom prostredí. To všetko freelancer odmieta. Namiesto nich stavia iné hodnoty: autonómiu, zaujímavú prácu a voľnosť. A to aj za cenu neistej existencie, rozhádzaného kalendára a nepravidelných príjmov

 • Tlačiť
 • 0

Tagy

Kreatívne

Freelancerov medzi položkami v tabuľkách Štatistického úradu nenájdete. Preto sa nielen presne nevie, koľko ľudí takýmto spôsobom pracovne funguje, ale sa nedá ani naskicovať vzorový osobnostný profil freelancera a scenár jeho pracovného života.

Reflektory záujmu však na toto indivíduum mieria čoraz viac. Vyspelé ekonomiky si všímajú, že nositelia mravčej existencie začínajú na pracovnom trhu tvoriť zásadnú masu. Šéf konzultačnej agentúry MBO Partners Gene Zaino je už dva roky citovaný s tvrdením, že počet nezávisle činných pracovníkov do roku 2020 v USA prekročí počet zamestnancov. Podľa organizácie Freelancers Union je už dnes každý tretí pracujúci Američan na voľnej nohe. Celkovo ich má byť 42 milónov, pričom v roku 2005 ich bolo len desať. Iné odhady hovoria o objemovo nižších číslach, no všetci sa zhodujú na jednoznačnom raste.

Digitalizácia práce a prehlbujúca sa špecializácia v mnohých oblastiach spôsobujú, že sa otvárajú stále nové teritóriá pre možnosti individuálnej pracovnej existencie. K dizajnérom, webdeveloperom, copywriterom, marketingovým špecialistom či biznisovým konzultantom pribúdajú ďalšie sféry. Možnosti jednoznačne zachytiť toto pole však bráni fakt, že v každej čiastkovej oblasti vládne špeciálny poriadok, vzťahy a pravidlá. Navyše, aj samotní freelanceri sa odlišne stavajú voči kategórii, do ktorej sú začleňovaní.

Dosť dôvodov na to, aby sa TREND vybral do slovenskej freelancerskej džungle preskúmať ten nejasný druh, ktorému má patriť budúcnosť.

Jakub Ptačin – webdizajn

Freelancer je ten, kto rozpráva veľmi rýchlo. Taká charakteristika sa natíska pri rozhovore s Jakubom Ptačinom. Vety katapultuje bez bodiek a čiarok, akoby chcel čím skôr povedať všetko potrebné a mohol sa venovať zase niečomu inému. Neprekvapí preto, že otázka času sa objaví hneď na začiatku jeho pohľadu na freelancerstvo.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - život na voľnej nohe

Tagy Kreatívne

Súvisiace články

Š. Rosina: Kto nevie poslúchať, nevie ani veliť

Š. Rosina: Kto nevie poslúchať, nevie ani veliť

Nestáva sa často, aby firma, najmä rodinného typu, totálne zmenila náplň podnikania a ešte aj uspela. Š. Rosina je nominovaný na Manažéra roka 2013 8

Z mäsiara už realitný maklér ľahko nebude

Od nevkusných zámočkov k svetovým stavbám

Zombie Juraja Širokého ešte prežíva

TREND test Honda Civic 1,6i-DTEC Sport

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.