Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nájomní manažéri Smeru

24.10.2013, 05:40 | Zuzana Petková | Xénia Makarová | © 2013 News and Media Holding

Jeden z významných slovenských manažérov prirovnal svoje krátke pôsobenie v štátnej správe k príbehu Dona Quijota. Ak sa úradník snaží robiť správne veci, po ňom príde ďalší, kto prácu pokazí. A je úplne jedno, či zo zlého úmyslu alebo „len“ z nevedomosti. Aj to je dôvod, pre ktorý práca pre štát nie je lákavým džobom. Keď sa na niektorom úrade alebo v podniku vyskytnú profesionáli, často vytŕčajú spomedzi nominantov stranícky, rodinne alebo lokálne spriaznených s vládou. Nie je pritom jedno, akí ľudia pracujú v štátnych službách. Ich úroveň ovplyvňuje ekonomiku aj podnikateľské prostredie.

 • Tlačiť
 • 8

Budova Finančnej správy dýcha socializmom. Na zemi v kanceláriách návštevník pod kobercom tuší nalepené linoleum. TREND tu začal hľadanie „profíkov“ medzi úradníkmi, ktorí môžu mať vplyv na reálny chod štátu. Takých, ktorí uspeli aj v súkromnom sektore a vedeli by porovnať, prečo verejný funguje horšie. Pátranie na štátnych úradoch a ministerstvách bolo ťažšie, ako si autorky článku na začiatku hľadania mysleli. Kto sú teda manažéri, ktorí napĺňajú ľavicovú politiku vlády a prečo sa nechali najať Smerom?

Chce byť ministerkou

Dvojkou na finančnej správe je viceprezidentka Dana Meager, ktorá prišla z prostredia biznisu. Predtým pôsobila ako daňová manažérka v Slovenskom plynárenskom priemysle a v dvoch firmách veľkej audítorskej štvorky KPMG a Deloitte. Na starosti má medzinárodné transakcie, ktoré robia všetky veľké podniky.

Ponuku na funkciu dostala od ministra financií Petra Kažimíra. Rovnakou cestou, pomocou šéfov ministerstiev, sa na svoje miesta dostali všetci vysokopostavení nestraníci najatí vládou. Na ich funkcie síce musí byť zo zákona vypísaná súťaž, málokedy sa však stane, že sa do nej prihlási reálna konkurencia. Každý totiž ráta s tým, že stolička je už vopred obsadená.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo štátna správa nezamestnáva len najlepšie mozgy, sú podľa viceprezidentky nízke platy. No nemusí to platiť všade. Mzda vo Finančnej správe, ktorá zamestnáva tisícky daniarov a colníkov, je priemerne 964 eur. V národnom hospodárstve dosiahla v minulom roku 805 eur.

Pre korektné porovnanie však treba dodať, že vo finančných službách a v silových zložkách, kam patria zaradením pracovníci Finančnej správy, je priemer o poznanie vyšší. Aj preto sa do „služby“ u daniarov hlásia najmä mladí ľudia po škole. Podobne ako ostatní, aj D. Meager opisuje, že dôvodom, prečo odišla zo súkromného sektora, bola profesionálna výzva. Potom pridáva špeciálnu motiváciu. Od detstva pokukuje po poste ministerky financií. Vraj apolitickej.

Tajomník z Londýna


Na ministerstve financií sa v piatok zvyklo pracovať len do druhej popoludní. Zainteresovaní napriek tomu hovoria, že dlhodobo je to jedna z najlepšie fungujúcich častí štátneho aparátu. Väčšina zamestnancov tu prežíva dlhšie ako jedno volebné obdobie a na politickej orientácii poradcov príliš nezáleží. Korene treba hľadať ešte v rokoch, keď bol ministrom financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Už vtedy sa začal rezort budovať ako stabilný a profesionálny. Je to logické, keďže rozhoduje o peniazoch a má najbližšie k lepšiemu odmeňovaniu. Navyše, keď bol I. Mikloš po prvý raz ministrom, zaplatili manažérov z Británie na zavedenie systému manažérstva kvality pod názvom EFQM, ktorý sa využíva na riadenie v privátnej oblasti. Na iných ministerstvách použitý nebol.

Post menej viditeľného z dvoch štátnych tajomníkov financmajstrov zastáva Vazil Hudák. Predtým pôsobil v cudzine pre mimovládny sektor a neskôr v bankách Citi a J.P. Morgan. Slovensko zastupuje v otázkach verejného dlhu a v rôznych orgánoch EÚ a eurozóny. Slovensko momentálne s európskymi orgánmi rieši dôležitý spor s holandským vlastníkom poisťovne Union, spoločnosťou Achmea, kde pre zákaz zisku z čias prvej vlády Smeru zrejme bude musieť štát zaplatiť 25 miliónov eur.

„Človek nemôže v týchto veciach zodpovedne rozhodovať len čisto politicky. Drvivá väčšina rozhodnutí je pragmatických,“ tvrdí V. Hudák. Racionálne však dodáva, že politická stránka sa nedá úplne vylúčiť. „Táto vláda nastúpila s určitým politickým programom.“

Potvrdzuje tvrdenia ďalších oslovených, že kvalita rezortu je nepriamo úmerná počtu dosadených ľudí s každými voľbami. ,,Ľudia u nás robia roky, majú dosť skúseností, čo je dobré. Dokážu aj politika, ktorý je dosadený vládou, správne usmerniť.“

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 8

Rubrika Téma - manažéri smeru

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.