Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Návrat Širokého itečkárov

08.11.2013, 14:15 | Ján Kováč | © 2013 News and Media Holding

Skupina veľkopodnikateľa Juraja Širokého si vyšľachtila svoju IT firmu za prvej vlády s dominanciou Smeru. Stredopravý kabinet Ivety Radičovej ju nepreferoval, ale teraz sa opäť rozbieha. Eseročka bit-Studio Bratislava už získala viacero zmlúv vo verejnom sektore a najnovšie si ju volá na pomoc aj Slovenská národná knižnica (SNK) v Martine. V nej prebieha technologická revolúcia – 100-tisíc kníh a množstvo ďalších písomností sa má digitalizovať. Bit-Studio má dodať systém na spracovanie a správu dokumentov za 1,4 milióna eur.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Tagy

Široký

Na prvý pohľad to nie je závratná suma, ale dáva šancu na nadštandardný profit. Nemecká spoločnosť CCS totiž ponúkala takýto systém pred dvoma rokmi, keď navyše stáli podobné systémy viac, zhruba o 400-tisíc eur lacnejšie.

Revolúcia v knižnici

SNK je najväčšia knižnica na Slovensku a spravuje aj najväčší objem historických písomností. Tie sa plynutím času rozpadajú. Treba ich preto očistiť, chemicky ošetriť a zakonzervovať. Toto všetko sa v knižnici rozbieha. Na konci písomnosti naskenujú, aby boli prístupné v elektronickej podobe.

Softvér od Širokého firmy má spravovať digitalizované dokumenty. Vo fáze skenovania má monitorovať fyzický pohyb písomností. Keď získa naskenované dokumenty, podľa potreby ich upraví. Naskenované obrázky pretransformuje na textový dokument, v ktorom sa bude dať vyhľadávať. Ďalšou z úloh je načítanie metadát (údajov o autorovi, knihe a vydavateľovi) z existujúcich databáz a ich spárovanie s konkrétnou tlačovinou. Historická literatúra bude vo väčšej miere prístupná online.

Toto všetko sa má dokončiť do roku 2015, aby to preplatila Európska únia. Problém je, že niektoré technológie SNK ešte nestihla nakúpiť pre politické zmeny a chyby manažmentu knižnice. Cieľové ukazovatele projektu – najmä počet zreštaurovaných a digitalizovaných písomností – sa teda znižujú.

To sa môže prejaviť aj v krátení eurofondov, ktoré sú viazané na konkrétne ciele. Preto môže byť problematická aj zmluva s bit-Studiom. Ak sa bruselskí úradníci pozrú na vec zo správneho uhla, nájdu hneď tri podozrivé skutočnosti.

Nepriama úmera

Po prvé, podmienky zákazky nápadne pripomínajú softvér nemeckej firmy CCS. Tá svoj systém ponúkla bývalému riaditeľovi SNK Dušanovi Katuščákovi pred dvoma rokmi.

D. Katuščák je presvedčený, že tender, ktorý má vyhrať bit-Studio, počíta s technológiou CCS. „Kvantifikácia, ako aj funkčná špecifikácia v ponuke CCS pre SNK, je takmer totožná so súťažnými podkladmi, samozrejme, v zaobalenej forme, zrejme preto, aby sa knižnica vyhla jednoznačnej orientácii na konkrétnu značku vo verejnom obstarávaní,“ hovorí D. Katuščák.

Ak sa preukáže, že podmienky boli nastavené v prospech nemeckej firmy, knižnica môže na eurofondy zabudnúť. Riaditeľka SNK Katarína Krištofová však tvrdí, že sa pri príprave podmienok opierali aj o iné dostupné technické riešenia.

Po druhé, je veľmi pravdepodobné, že knižnica vie nakúpiť potrebný softvér výrazne lacnejšie. Nemci ho ponúkli spolu s jeho zábehom a údržbou zhruba za 1 milión eur. Ponuka bit-Studia je podľa informácií TRENDU 1,4 milióna eur. K rozdielu v cenách sa K. Krištofová nevyjadrila.

Nemecká firma sa do súťaže neprihlásila, za čím môže byť dohoda s bit-Studiom.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Široký

Súvisiace články

Firma roka 2013: Hold slovenským špecialitám

Firma roka 2013: Hold slovenským špecialitám Firma roka

Prvenstvo si odnáša novozámocký výrobca gumených súčiastok Cikautxo SK. Prvá desiatka ukazuje pomerne reprezentatívny obraz domácej firemnej scény

Banka roka 2013: S okresaným úsmevom

Poisťovňa roka 2013: Zmena na vrchole

TREND test Peugeot 308 1,6 THP Allure

Prenesieme účty na Facebook

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.