Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zabrali voľby?

06.11.2013, 11:15 | Dušan Karolyi | © 2013 News and Media Holding

Ide na prvý pohľad o malú kauzičku so žiadnou perspektívou. Takých tu bolo... A po dvoch dňoch ani pes neštekol. Lenže prípad Žarnay, ktorý TREND otvoril v máji tohto roku, si už získal status mediálny šláger. „Napriek všetkému sa cítim morálnym víťazom. Všetko, na čo som poukázal, sa napokon potvrdilo,“ glosuje Oto Žarnay z jeho pohľadu nie práve šťastný vývoj kauzy, keďže stratil zamestnanie.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Učiteľ slovenčiny na Obchodnej akadémii na Polárnej ulici v Košiciach bol zároveň predsedom rady školy. Začiatkom tohto roka upozornil na externé právne služby, za ktoré obchodná akadémia platila mesačne 550 eur advokátke Alene Rudohradskej. A poukázal aj na možnú prepojenosť advokátky na vedúceho odboru školstva Košického samosprávneho kraja (KSK) Štefana Kandráča cez jeho rodinných príbuzných. KSK je zriaďovateľom školy.

Zrušený efektívny model

Ovocie svojej odvahy zberal O. Žarnay v nasledujúcich mesiacoch. Zo školy ho prepustili údajne pre organizačné zmeny – vrátila sa kolegyňa z materskej dovolenky. Novú prácu si nevie nájsť, je na úrade práce. A ani jeho pokus dostať do obchodnej akadémie hĺbkovú kontrolu z KSK sa neskončil podľa predstáv. Bola tam kontrola, avšak nie tá obvyklá z útvaru hlavného kontrolóra, ale ad hoc skupina zriadená županom Zdenkom Trebuľom. Ak sa O. Žarnay napriek tomu cíti morálnym víťazom, dôvodom sú ostatné turbulencie kauzy. Jednou z nich je zrušenie externých právnych služieb na všetkých školách v pôsobnosti KSK.

„Ja som školám odporučil, že ak nemajú v radoch zamestnancov dostatočne erudovanú osobu, aby si našli externých spolupracovníkov,“ vysvetľoval v máji TRENDU Š. Kandráč. Motívom bolo predchádzať prehratým súdnym sporom a následne neefektívne vynakladaným vysokým sumám za nezákonné výpovede. Hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková prikladá aktuálnu informáciu, že samotné školy a školské zariadenia v pôsobnosti KSK – je ich viac než sedemdesiat – vyčíslili finančný efekt z externých právnych služieb v posledných rokoch vo výške viac ako 79-tisíc eur.

Ak to bol taký ekonomicky efektívny model, akú logiku má zrušiť ho? Len pre jediný prípad na obchodnej akadémii, ktorý kazí imidž niektorým predstaviteľom Smeru na KSK? „Naďalej trváme na tom, že je to pre školy výhodné. Je tu však zmena filozofie zo strany Úradu KSK,“ hovorí Z. Bobriková. Zmenou má byť rozšírenie právneho odboru o dvoch právnikov. Na nich – a nie na externých právnikov – sa majú obracať školy, ak narazia na právnu problematiku, s ktorou si neporadia svojpomocne.

Nechce filozofovať

Spomínaná ad hoc kontrola odhalila na Polárnej nehospodárnosť vo výške 2 400 eur. Boli to práve peniaze vyplatené externej právničke z celkovej sumy dvanásťtisíc eur, ktoré od školy dostala za dva roky. Kontrola však neskúmala protihodnotu za paušálne platby, teda konkrétnu činnosť A. Rudohradskej v prospech školy. Aj na to by sa mala zamerať v najbližších dňoch opakovaná kontrola.

Napodiv, tá už bude v réžii útvaru hlavného kontrolóra Vojtecha Farkaša. „Neviem. Nechcem o tom filozofovať. Mne to neprináleží,“ odpovedal na otázku, či koncom októbra zastupiteľstvo samosprávneho kraj s väčšinou Smeru prehodnotilo svoj postoj vzhľadom na masívnu medializáciu kauzy a blížiace sa voľby županov a poslancov do vyšších územných celkov (9. novembra). Pripomeňme, že na podnet Borisa Farkašovského, ktorý je svatom Š. Kandráča, poslanci KSK v lete prvýkrát počas jedenásťročného pôsobenia hlavného kontrolóra V. Farkaša vo funkcii vyňali z jeho plánu kontrol nejakú položku. Bola to práve akadémia na Polárnej.

V. Farkaš TRENDU povedal, že výsledky predchádzajúcej kontroly nepovažuje za dostatočne hĺbkové. Nie sú preňho smerodajné a nebude z nich vychádzať. Preto nevylučuje, že záver jeho kontroly môže byť rozdielny. Predchádzajúcej kontrole napríklad vyčíta, že obstarávanie externých právnych služieb skúmala len po formálnej stránke. „Mne to nestačí, podstatná je aj vecná stránka. A tiež ma bude zaujímať, či vôbec bolo opodstatnené obstarávať externé právne služby.“

Obchodná akadémia doteraz odmieta zverejniť, kto bol vo výberovom konaní spolu s A. Rudohradskou. Známe je len to, že škola oslovila minimálne tri právne kancelárie. Hľadala ich na internete podľa neznámych kritérií. V. Farkaš tvrdí, že aj k tejto informácii sa dostane. Kontrola sa začne v tomto alebo nasledujúcom týždni.

„Usvedčil sa z klamstva“

Ďalšia vec, na ktorú O. Žarnay poukázal a podľa neho sa potvrdila, je dôvod jeho prepustenia. Riaditeľ Peter Ivan argumentoval organizačnými zmenami a dôrazne odmietal spájanie výpovede s tým, že sa predseda rady školy angažoval proti externým právnym službám.

Nadbytočnosť O. Žarnaya po sedemnástich rokoch na tejto škole mala nastať návratom jeho kolegyne z materskej. Ale tá ani nestihla nastúpiť. Ešte počas prázdnin dala výpoveď, našla si lepšie miesto na inej škole. No P. Ivan sa radšej pustil do komplikovaných personálnych manévrov, než by mal zobrať vyhodeného učiteľa späť. Zrušil voľné miesto pre slovenčinára a inej učiteľke prikázal, aby namiesto angličtiny začala vyučovať slovenčinu. Následne riaditeľ vypísal výberové konanie, z ktorého vzišla nová angličtinárka. Dnes už pracuje na Polárnej.

„Tým, že mi neponúkol uvoľnené miesto po kolegyni, sa usvedčil z klamstva. A rovnako z toho, že sa mi chcel pomstiť a že mu od začiatku išlo len o to, aby sa ma mohol akýmkoľvek spôsobom zbaviť,“ myslí si O. Žarnay.

Ale nevzdáva sa. S kritikou P. Ivana, že škola nemá právo selektovať, ktorým učiteľom bude preplácať suplované hodiny a ktorým nie, už uspel. Akadémia sa musí spätne vyrovnať s poškodenými učiteľmi. Zároveň O. Žarnay podal návrh na súd o neplatnosť výpovede. A taktiež dal trestné oznámenie na riaditeľa P. Ivana za nepodložené ohováranie. Polícia zatiaľ preveruje, či sa ho dopustil vyjadreniami, že O. Žarnay dlhodobo porušoval pracovnú disciplínu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 44/2013. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Firma roka 2013: Hold slovenským špecialitám

Firma roka 2013: Hold slovenským špecialitám Firma roka

Prvenstvo si odnáša novozámocký výrobca gumených súčiastok Cikautxo SK. Prvá desiatka ukazuje pomerne reprezentatívny obraz domácej firemnej scény

Banka roka 2013: S okresaným úsmevom

Poisťovňa roka 2013: Zmena na vrchole

TREND test Peugeot 308 1,6 THP Allure

Návrat Širokého itečkárov

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.