Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vŕtacia revolúcia

16.11.2013, 14:00 | Dominik Orfánus | © 2013 News and Media Holding

Vyzerá to na prvý pohľad ako voľné pokračovanie verneovky. Nie preto, že by mali otec Ivan a dvaja synovia Igor a Dušan Kočišovci s partnerom Tomášom Krištofičom túžbu dostať sa do hlbín Zeme. Dobrodružné je to najmä v tom, že predtým, ako sa pustili do uleteného projektu, mali fungujúci a zabehnutý IT podnik. Veria, že prinesú technológie 21. storočia do konzervatívneho biznisu a zlacnia hĺbkové vrty do zeme, čo prispeje k lacnejšej energii pre ľudstvo. A uverili im aj investori, napriek tomu, že sú ešte aspoň tri-štyri roky od komerčného využitia.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Otázky

„Chceli sme využiť staré prieskumné vrty Nafty Gbely a OMV na Záhorí na vykurovanie,“ začína rozprávanie o zrode jeden zo štyroch spolumajiteľov a šéf GA Drillingu (donedávna Geothermal Anywhere) Igor Kočiš. Po preskúmaní dokumentácie zistili, že prehlbovať trojkilometrové vrty, aby našli 120-stupňovú vodu a mohli okrem kúrenia aj vyrábať energiu, by bolo také nákladné, že by sa im to neoplatilo.

„Pri vŕtaní totiž platí, že náklady na každý kilometer vrtu rastú geometricky, takže napríklad šiesty kilometer vrtu môže stáť toľko, čo ostatných päť dokopy,“ presviedča Ivan, otec Igora, tiež spolumajiteľ GA Drillingu a dnes vedúci vedec vo firme. Pred príchodom do spoločnosti bol šéfom predstavenstva developera logistického parku Eurovalley na Záhorí, kde chceli geotermálnou energiou kúriť.

Keď ešte pôsobil ako šéf výskumu Ústavu technickej kybernetiky SAV, bol spoluautorom viacerých inovatívnych technických riešení pre priemysel a energetiku, ako aj československých patentov. Sám seba sa pýtal, prečo je to také drahé vŕtať hlboko. Keď zistil, že vŕtacia technológia sa za posledných sto rokov iba mierne zlepšovala, snažil sa nájsť spôsob, ktorý by priniesol do vŕtania revolúciu. „Laser, vodný lúč aj chemická plazma sa ukázali ako slepé uličky. Vyšla nám elektrická plazma,“ hovorí Ivan Kočiš o tom, ako v roku 2008 vznikol GA Drilling.

Na snímke zľava Tomáš Krištofič, Dušan Kočiš, Igor Kočiš a otec Ivan Kočiš.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.