Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Brhel odtajnil tvár aj biznis

25.11.2013, 05:35 | Zuzana Petková | Ján Kováč | © 2013 News and Media Holding

Býva považovaný za jedného z najvplyvnejších ľudí na Slovensku a človeka v pozadí Smeru. Hoci jeho majetok médiá odhadujú na stovky miliónov eur, doteraz nebolo známe, čo všetko mu patrí. Pri väčšine jeho firiem totiž meno Jozef Brhel v obchodnom registri nefiguruje.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika

Ekonomika

O svojom biznise J. Brhel nerozprával a držal sa v úzadí. Verejne nevystúpil odvtedy, ako vycúval z politiky – naposledy bol poslancom Mečiarovho HZDS. Pre TREND teraz povedal, ktoré spoločnosti a v akých segmentoch vlastní. „Máme tri kľúčové oblasti – energetiku, nehnuteľnosti a finančné trhy. Energetika tvorí v súčasnosti približne 80 percent tržieb.“

TREND J. Brhela oslovil v súvislosti s projektom na výstavbu geotermálnej elektrárne na východnom Slovensku, za ktorou stojí. Súhlasil so stretnutím a neskôr aj s rozhovorom a fotografovaním pod podmienkou, že si ho redaktori nebudú nahrávať na diktafón a do svojich citácií v článku môže pred uverejnením nahliadnuť. Na otázky o politike, Smere a minulosti v HZDS odpovedať nechcel.

Skutočnosť, že sa J. Brhel rozhodol zverejniť, čo vlastní, súvisí s plánom investovať v zahraničí, kde potrebuje referencie. „Napríklad vo Fínsku, keď sme žiadali o úver, sa banka ihneď začala zaujímať, či sme podobný projekt už realizovali.“

Brhelovo impérium však môže byť ešte väčšie. Podnikateľ podľa vlastných slov priznal vlastníctvo iba časti svojich firiem.

Obchod so štátom

O svojom portfóliu hovorí ako o „podnikateľskej skupine okolo Jozefa Brhela“, keďže v nej nie je sám, ale sú v nej aj ďalší akcionári. Aké sú jej tržby a zisky, uviesť nechcel. „Keďže nie sme kótovaní na burze, nemáme povinnosť zverejňovať informácie o svojich financiách.“ Tvrdí však, že ročne platí na Slovensku dane vo výške miliónov eur a väčšina jeho tržieb pochádza z energetiky.

Brhelove aktivity v energetike sa dajú rozdeliť do troch skupín – poskytovanie služieb pre štátne aj súkromné firmy, výstavba a prevádzka obnoviteľných zdrojov, ktoré dotujú spotrebitelia a obchod s elektrinou.

V Bratislave vlastní Brhelova skupina kogeneračný zdroj Cogen West, ktorý využíva štátna Bratislavská teplárenská (BAT). Cogen West patrí medzi fabriky, ktoré vyrábajú teplo a súčasne aj elektrinu. Keďže zo spaľovania plynu je takto dvojaký osoh, štát ho podporuje prostredníctvom vyšších výkupných cien, ktoré znášajú konzumenti. Dohodu s BAT uzavreli podľa J. Brhela na desať rokov. BAT zmluvu odmieta sprístupniť, nechce ju poskytnúť ani na základe žiadosti podľa infozákona.

Majiteľom Cogen West je Brhelova skupina cez Prvú rozvojovú spoločnosť (PRS). Druhá Brhelova firma Ene-tep má na starosti jeho údržbu. Len Ene-tepu vypláca BAT ročne 1,3 milióna eur. J. Brhel potvrdil, že v oboch firmách má jeho skupina dominantné postavenie.

Podľa informácií dostupných z verejných zdrojov, obchodného registra a súdov PRS má aktíva za desať miliónov eur, čo je zrejme hodnota zdroja Cogen West. Ene-tep mal vlani tržby 2,2 milióna eur a zisk vyše 300-tisíc.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 46/2013. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

TREND test Hyundai ix35 1,7 CRDI Style

TREND test Hyundai ix35 1,7 CRDI Style TREND Test

Zmodernizovaný (takmer) na nerozoznanie. Na dynamiku môžete zabudnúť, ale pružnosť úspornému motoru nechýba. 2

Sedem aplikácií, ktoré by nemali chýbať vo vrecku žiadneho podnikateľa

Viedeň si našla miesto na rast

Nakupovanie ako zážitok

Ako si banky kupujú klientov

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.