Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako na milióny? Cez USA a vlastnú prácu

15.12.2013, 12:00 | Martina Kláseková | © 2013 News and Media Holding

Lacné peniaze, ktoré do svetovej ekonomiky pumpujú centrálne banky, naozaj pomohli. Tým najbohatším. Hoci si centrálne banky od tlačenia nových peňazí sľubovali okrem upokojenia napätia pri štátnych dlhopisoch aj oživenie ekonomiky a videli ich investované skôr do menších podnikov, paradoxne to bola nakoniec úplne iná skupina ľudí, ktorá z nich mala úžitok. Bohatstvo svetových miliardárov sa od roku 2009 zdvojnásobilo a podľa štúdie švajčiarskej banky UBS a spoločnosti Wealth-X dôvodom boli najmä rasty na finančných trhoch poháňané masou lacných zdrojov.

 • Tlačiť
 • 0

Počet miliardárov sa tento rok podľa švajčiarskej banky vo svete vyšplhal na 2 170, pred štyrmi rokmi ich bolo 1 360. Dohromady mali majetok za 6,5 bilióna dolárov, čo je na porovnanie skoro toľko, ako tvorí hrubý domáci produkt Číny, druhej najväčšej ekonomiky sveta. Alebo suma, ktorou by sa mohol pokrývať deficit rozpočtu Spojených štátov až do roku 2024.

Finančný svet

Bez ohľadu na to, či sa miliardári do prominentnej skupiny dostali tvrdou prácou, dedičstvom alebo len dobrým sobášom, podľa švajčiarskej privátnej banky je to práve finančný svet, ktorý im prial. Sedemnásť percent miliardárov získalo majetok na tomto poli, kým vo výrobných odvetviach len osem. Napríklad také IPO sociálnej siete Twitter urobilo len za jeden deň z viacerých investorov milionárov po tom, čo sa hodnota akcií spoločnosti zdvojnásobila. Zakladateľ siete Evan Williams zvýšil razom svoj majetok o miliardu dolárov a ďalší spoluzakladateľ Jack Dorsey o 500 miliónov eur.

Vrúcny vzťah k akciovým trhom za oceánom v spojení so znovuoživením na realitnom trhu stál aj podľa Credit Suisse za tým, prečo v uplynulom roku najviac bohatých pribudlo práve v Spojených štátoch. Keď sa táto privátna banka trochu pozmenenou optikou než jej rival UBS – pohľadom na dolárových milionárov, nie miliardárov – pozerala na svet, zistila, že najviac ich za ostatný rok pribudlo práve tam. Z celkového počtu 1,8 milióna ľudí, ktorí sa už môžu zaradiť do skupiny so šiestimi nulami na konci konta, z USA pochádzalo až 1,7 milióna milionárov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Privátne bankovníctvo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.