Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tŕnistá cesta k udržateľnému podnikaniu

11.12.2013, 11:24 | Pavel Hrica

Kamera zaostruje na marketingovú manažérku, ktorá sa na pódiu chystá odovzdať veľkorozmerný šek s nápisom „3 000 eur“ vďačnej riaditeľke detského domova. Takýto obraz spoločensky zodpovedného podnikania (Corporate Social Responsibility – CSR) dnes odchádza pomaly do minulosti...

 • Tlačiť
 • 0

Krízový manažér Gabriel Eichler pre Sme uviedol, že predtým, ako prevzal VSŽ a pripravil firmu na predaj americkému U.S. Steelu, sa v nej kradlo na všetkých úrovniach. Hutnícky gigant s novým americkým vlastníkom dokázal po roku 2000 svojou silou zmeniť nielen podnikovú, ale i širšiu regionálnu podnikateľskú kultúru a nastaviť v Košiciach normálne dodávateľské pravidlá. Sektory, ktorým nedominoval slušný hráč s takým vplyvom, to mali na Slovensku ťažšie.

Korupcie bolo dosť

V známom rozhovore pre TREND šéf slovenskej pobočky Accenture Peter Škodný označil v roku 2006 IT za špinavý biznis plný korupcie. Jeho firma sa rozhodla nerobiť zákazky pre štát, kým sa sektor nevyčistí. Peter Škodný zostal so svojou úprimnou otvorenosťou ešte niekoľko rokov osamelým bežcom. Pomaly však pribúdajú firmy, ktoré si uvedomili, že korupcia neškodí len krajine, ale aj ich podnikaniu.

Keď pobočka spoločnosti Skanska začala pred pár rokmi dôsledne dodržiavať protikorupčnú líniu švédskej matky a vymenila dovtedajší manažment, slovenským stavebným trhom to zatriaslo. Konkurenčné firmy sa cítili ohrozené a začali Skansku obviňovať z ponúkania nereálnych cien vo verejných tendroch. No aj firmy navyknuté vyhrávať vďaka „províziám“ boli nútené reagovať a prehodnocovať dovtedajšie premrštené ceny, čím štát začal v tendroch výrazne šetriť.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Extra zodpovedné podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.