Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čaplovič odstúpi


04.01.2014, 18:00 | Pavel Sibyla | © 2014 News and Media Holding

Slovensko a svet 2014 | Keď na nejakom ministerstve tvoria jadro byrokratického aparátu proaktívne rozmýšľajúci a odborne vysoko zdatní úradníci, v praxi by malo byť jedno, kto rezortu šéfuje. Táto teória však platí len na papieri. V skutočnosti rezort ľudia vnímajú najprv cez osobu ministra a až potom cez praktické dôsledky jeho rozhodnutí. Dušan Čaplovič a realita slovenského školstva v roku 2014 budú tvoriť smrtiacu kombináciu. Smrtiacu pre ministra.


 • Tlačiť
 • 4

Nesympatické novinky


Začiatkom roka budú v regionálnom školstve doznievať zmeny v štátnych vzdelávacích programoch, ktoré Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) predstavil túto jeseň. „Rešpektovali sme programové vyhlásenie vlády,“ uviedol ŠPÚ svoje odborné východisko, ktoré ho viedlo k návrhu zrušiť angličtinu ako prvý povinne voliteľný jazyk a posilniť výučbu matematiky, informatiky, prírodovedných predmetov a pracovné vyučovanie na úkor počtu voliteľných hodín. Petíciu proti niektorým zmenám síce v čase uzávierky tejto ročenky podpísalo 1 300 ľudí, no podľa odhadu TRENDU ani to nezvráti zámer úradu. Mnohí učitelia totiž zníženie počtu voliteľných hodín privítajú; znamená menej vymýšľania, čím a ako zmysluplne naplniť školský vzdelávací program a väčšine rodičov je to v podstate jedno.Článok vychádza v 56-stranovej prílohe Slovensko a svet 2014, ktorá je súčasťou koncoročného vydania týždenníka TREND 50-51/2013, dostupného na stánkoch, digitálnych kioskoch AppStore a Play Store (aplikácia TREND) a v našom e-shope.

Stredné školy budú koncom jari prvýkrát prijímať do prvých tried len toľko študentov, koľko im kraje umožnili túto jeseň v schválených uzneseniach. Táto novinka zvýši nesympatie laickej verejnosti voči ministrovi D. Čaplovičovi, keďže kvôli nej sa nedostanú na gymnázium aj žiaci, ktorí na to majú, no nebude pre nich dosť tried. Do účinnosti by mala vstúpiť aj zmena, podľa ktorej bude jedným z kritérií na prijatie na strednú školu priemer známok z povinných predmetov. Opozícia známkové sito napadla na Ústavnom súde, a ak sa ten k podnetu vyjadrí ešte pred septembrom, znovuotvorenie verejnej diskusie k tejto zmene neprospeje imidžu ministra. Odborne totiž tento nápad neobstojí.


Horkosť na vysokých školách


Vysoké školy budú žiť dvomi veľkými udalosťami. Podľa vládou schváleného rozpočtu by do nich malo pritiecť o 124 miliónov eur menej v porovnaní s aktuálnym rokom, čo je štvrtinový sek. Aj keby sa rektorom podarilo vylobovať menšie škrty z balíka eurofondov, pocit horkosti v nich zostane. A právom. Pomalé čerpanie bruselských peňazí ide na vrub aj nadmernej byrokracie, ktorú štát vyžaduje od škôl. Po zjednodušení procesov školy volajú dávno, no ministerstvo dodnes nevyčlenilo žiadnych ľudí, ktorí by sa debyrokratizácii venovali.


Druhou udalosťou bude prvý nástrel nového vysokoškolského zákona. Objaví sa v ňom aj niekoľko odvážnych návrhov. Otázkou je, koľko z nich prežije až do chvíle, kým o zákone budú hlasovať poslanci (zrejme až v roku 2015) – závisí od toho, či školstvu bude ďalej šéfovať D. Čaplovič. Podľa TRENDU bude nasledujúci rok jeho posledný vo funkcii.


Koniec ministra


Dôvody sú dva. Prvý je, že s niektorými opatreniami išiel bezhlavo proti vôli rodičov (napríklad pri zmene financovania centier voľného času). Druhým je fakt, že o zmysluplnosti niektorých zmien málokedy dokáže presvedčiť aj odbornú verejnosť, napríklad v prípade akcentu na praktické vyučovanie. K tomu treba prirátať nejaký ten škandál spojený s eurofondovými projektmi, ktorý sa zo štatistického hľadiska pri celkovej sume vyše 80 miliónov eur musí pritrafiť. Aj ministrov spôsob myslenia a vek, ktoré ešte rozširujú priepasť medzi ním a o dve generácie mladšími rodičmi – a vychádza z toho jeden z najnepopulárnejších členov kabinetu. A vhodná obeť menšej či väčšej rekonštrukcie vlády. Tá sa dá očakávať po prezidentských voľbách aj keby v nich predseda Smeru neúčinkoval. V prvej vláde Roberta Fica Smer svojich ministrov nepopravoval – strana tak vyzerala ako najčistejšia z koalície. V súčasnej jednofarebnej vláde však výmena dvoch-troch ministrov zapôsobí na voliča ako sympatický akt sebareflexie. Ak D. Čaplovič neodstúpi, tak len v prípade, že Smer za neho nenájde aspoň o stupeň lepšiu náhradu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 50/2013. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Slovensko a svet v roku 2014

Tagy Slovensko a svet 2014

Súvisiace články

Podnikám tam, kde je zábava

Podnikám tam, kde je zábava Nájdete v TRENDE

Podnikatelia, ako sú v J&T, podľa Igora Rattaja s vládou musia hovoriť a majú aj vplyv. Ale do toho, kto bude minister, „si nedá kafrať žiadna vláda“ 9

Prečo v skutočnosti skončila Viva

Lekcia zo Ždiaru: Pomalšie ďalej zájdeš

Zabudnite na full HD. Zvykajte si na 4K

Jedna zdravotná poisťovňa? Nebude. A ani iné prevratné riešenia

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.