Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cesty v roku 2014: Ružové diaľničné okuliare


26.12.2013, 07:00 | Ján Kováč | © 2013 News and Media Holding

Slovensko a svet 2014 | Výstavba ciest by mala v roku 2014 zlomiť všetky rekordy. Takto to vidia projektanti štátneho rozpočtu. Ale treba si sňať ružové okuliare. Na Slovensku sa stalo bežnou praxou, že skutočná výstavba je zhruba polovičná oproti číslam v štátnom rozpočte. TREND pred rokom avizoval najštedrejšie obdobie na výstavbu infraštruktúry. Zároveň upozorňoval na dve veci: 1. Rozpočet sa v tomto smere takmer vždy mýli. 2. Na dosiahnutie cieľov treba zlepšiť verejné obstarávanie, lebo existujúci systém neumožňuje uzatváranie zmlúv, a teda ani čerpanie eurofondov.


 • Tlačiť
 • 1

Rozpočet na tento rok počítal so zdrojmi rezortu dopravy vo výške 2,3 miliardy eur. V posledných odhadoch už vláda tento plán na aktuálny rok zmiernila na 1,5 miliardy. Hoci sa takýto scenár plní už niekoľko rokov za sebou, predsa len existujú aj dôvody, prečo by sa realita nemala vzďaľovať od rozpočtu tak ako doteraz.


Natiahnuté súťaže


Legislatíva verejného obstarávania sa zmenila a úradníci pracujú na tom, aby aj rozhodovacia prax bola jednoznačnejšia. Prišlo to však príliš neskoro, aby sa to prejavilo už v roku 2013. Gro plánovanej výstavby v tomto roku mali zabezpečiť staršie tendre, ktoré sa riadili ešte starou legislatívou. Ide napríklad o úseky D1 Višňové – Dubná Skala pri Martine a Hubová – Ivachnová pri Ružomberku, ktoré brzdia námietky. Alebo úsek diaľnice D3 na Kysuciach Svrčinovec – Skalité, ktorý Národná diaľničná spoločnosť v lete tohto roka pozastavila pre pochybnosti, či Európska komisia stavbu preplatí. Žiadny z týchto tendrov sa dosiaľ nepodarilo vyhodnotiť.Článok vychádza v 56-stranovej prílohe Slovensko a svet 2014, ktorá je súčasťou koncoročného vydania týždenníka TREND 50-51/2013, dostupného na stánkoch, digitálnych kioskoch AppStore a Play Store (aplikácia TREND) a v našom e-shope.

Štát vylúčil viaceré firmy s nižšími cenami, ale v námietkových konaniach na úrade si nevie svoj postup obhájiť. Aj preto sa vlaňajšia prognóza štedrých diaľničných tendrov nenaplnila. No existuje nádej, že legislatíva naklonená rýchlejším súťažiam sa prejaví už v roku 2014. Podľa podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho vďaka nej ubudlo protestov zo strany nespokojných firiem. Spôsobila to najmä možnosť obstarávateľa nechať si skontrolovať súťažné podklady. Chyby v podmienkach, ktoré firmy napádajú, sa tak už v úvode súťaže často odstránia. Preto je v ďalších fázach tendra menej obštrukcií.


Nové súťaže


Druhým dôvodom je stupňujúce sa riziko prepadnutia európskych peňazí. Zostávajú posledné dva roky na ich vyčerpanie. Zhruba toľko trvá aj výstavba veľkých diaľničných úsekov. Eurofondy sú teda na okraji priepasti. A spolu s nimi aj stavebné firmy.


Zúfalá situácia stavbárov spolu s rizikom prepadnutia eurofondov vytvára tlak na rýchlejšie uzatváranie zmlúv. Firmy vedia, že ich boj o eurofondy smeruje k tomu, aby ich nedostal nikto. Nikdy predtým v aktuálnom programovacom období nebola táto hrozba väčšia. Firmy budú čoraz náchylnejšie sa s konkurenciou dohodnúť – v lepšom prípade na stiahnutí námietok, v horšom na rozdelení trhu. Štát bude zasa náchylnejší podpisovať zmluvy, aj keď námietkové konania ešte nebudú uzavreté. A keď sa to spojí s politickým záujmom odvrátiť problémy domácich stavebných gigantov Doprastavu a Váhostavu, zvyšuje to šance práve týmto dvom.


Popri menších súťažiach ide aktuálne najmä o päť veľkých, ktoré sa týkajú rýchlostných ciest R2 pri Bánovciach nad Bebravou a pri Zvolene a diaľnic pri Žiline. V súvislosti so staršími zákazkami, ktoré brzdia námietky, prišlo ministerstvo dopravy ešte s jedným riešením. S Európskou komisiou rokuje, aby mohlo tieto veľké projekty financovať čiastočne z tohto a čiastočne z budúceho programovacieho obdobia. Rizikom takzvaného fázovania môže byť, že do budúceho obdobia sa prefázuje príliš veľa a eurofondy v tom aktuálnom období prepadnú.


V súvislosti s modernizáciou železničných tratí na Považí je otáznikov menej. Aktuálne sa pracuje na celom úseku medzi Trenčínom a Púchovom. Na prelome tohto a budúceho roka sa rozhodne, či sa bude stavať ešte jeden – medzi Považskou Teplou a Žilinou. Významnou zmenou od nového roka bude rozšírenie elektronického mýta aj na cesty druhej a tretej triedy. Zatiaľ ich bude systém iba monitorovať a spoplatnia sa nulovou sadzbou. Neskôr môže dôjsť k reálnemu spoplatneniu.


Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 50/2013. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Slovensko a svet v roku 2014

Súvisiace články

Podnikám tam, kde je zábava

Podnikám tam, kde je zábava Nájdete v TRENDE

Podnikatelia, ako sú v J&T, podľa Igora Rattaja s vládou musia hovoriť a majú aj vplyv. Ale do toho, kto bude minister, „si nedá kafrať žiadna vláda“ 9

Prečo v skutočnosti skončila Viva

Lekcia zo Ždiaru: Pomalšie ďalej zájdeš

Zabudnite na full HD. Zvykajte si na 4K

Čaplovič odstúpi


Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.