Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zaťaženie dividend sa mení

04.03.2013, 05:40 | Xénia Makarová | © 2013 News and Media Holding

Po prvom roku „zodvodnenia“ rozdeleného zisku sa nahlásilo len 122 platiteľov

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Koncoročný ošiaľ okolo daňovo-odvodových noviel zatienil jednu dôležitú zmenu, ktorá nastala v parlamente pri schvaľovaní novely zákona o zdravotnom poistení. Týka sa dividend. Tieto príjmy nepodliehajú dani z príjmu, no od roku 2011 ich ešte predošlá vláda zaťažila zdravotnými odvodmi.

Hoci rezort zdravotníctva pôvodne zamýšľal, že dividendy vyplatené po 1. januári 2013 zaťaží jednotnými zdravotnými odvodmi bez ohľadu na rok, ku ktorému sa viažu, v legislatíve nakoniec ostali odlišné podmienky pre staršie dividendy.

Znamená to, že vyššia, štrnásťpercentná sadzba sa vzťahuje len na dividendy vyplatené zo ziskov dosiahnutých za rok 2013 a neskôr. Navyše sa v tomto prípade nebude prihliadať na iné zdravotné odvody zaplatené napríklad zo zamestnania či z podnikania, ale zavádza sa osobitný vymeriavací základ na príjmy z dividend. Čiže takéto odvody zostávajú mimo klasického ročného zúčtovania odvodov.

Pre dividendy zo ziskov za roky 2011 a 2012 platí naďalej sadzba 10 percent a ešte „staršie“ dividendy nepodliehajú zdravotným odvodom vôbec, aj keby si ich majitelia nechali vyplatiť tento rok.

Nový otáznik

Lenže zmenou vlaňajšej novely takpovediac v poslednej chvíli vznikol v praxi nový problém: aký bude horný strop, do ktorého sa budú rátať odvody z dividend za roky 2011 a 2012? Ako popisuje Peter Pašek z konzultačnej spoločnosti Accace, znenie zákona o zdravotnom poistení z konca roka 2012 pozná iný maximálny vymeriavací základ na „bežné“ príjmy, než platí pre príjmy dosiahnuté od januára 2013. Preto v blízkom čase možno čakať ďalšiu novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá to vyrieši.

Otázne je, či má celé legislatívne dianie okolo „zodvodnenia“ dividend zmysel. Podľa údajov rezortu zdravotníctva sa po prvom roku k tejto povinnosti prihlásilo 122 osôb a dokopy sa takto vybralo 53-tisíc eur. Podľa údajov spoločnosti Bisnode Slovensko bolo koncom vlaňajška na Slovensku registrovaných cez 195-tisíc eseročiek, akcioviek okolo desaťtisíc.

Fakty o odvodoch z rozdeleného zisku

 • Dividendy zo ziskov za rok 2010 a skôr nepodliehajú zdravotným odvodom vôbec.
 • Zdravotným poistením sa zaťažili až dividendy zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré sa začalo po 1. januári 2011. (Niektorí „liberálnejší“ daňoví poradcovia ešte aj pri dividendách za rok 2011 neuznávajú platenie odvodov s odvolaním sa na predložku „po“ v zákone: „... ktoré sa začalo po 1. 1. 2011“.)
 • Štandardne sa na dividendy vyplatené za obdobie od 1. januára 2011 do 31. decembra 2012 vzťahuje zdravotné poistenie so sadzbou 10 %.
 • Odvody z dividend sa platia až od minimálneho limitu na úrovni 44,2 % priemernej mzdy spred dvoch rokov, čo vlani predstavovalo 339,89 eura.
 • Dividendy zo zisku za rok 2013 a neskorších podliehajú 14-percentnému odvodu a zároveň sa rátajú z osobitného vymeriavacieho základu, pre rok 2013 až do sumy 94 320 eur (nad túto sumu sa už odvody nevyrubujú).
 • Od tohto roka sa zrušila spodná hranica na platenie odvodov, takže sa platia už od prvého eura. Povinnosť ich platenia pritom po novom hlási firma, nie prijímateľ rozdeleného zisku.

PRAMEŇ: Accace, TREND

Ilustračné foto - Maňo Štrauch

Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 8/2013.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 8/2013. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy zdravotníctvo

Súvisiace články

Milionárom z reštaurácie? Poctivo určite nie

Milionárom z reštaurácie? Poctivo určite nie

Na Slovensku vlastnia väčšinu podnikov ľudia, ktorí s touto brandžou nemajú nič spoločné a nerozumejú jej, hovorí P. Pospíšil

Nexus 10: Podpultový šampión

Z obvineného gazda

Pokus o alternatívu

Premiérova achilovka

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.