Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Systematické žmýkanie škôl

16.03.2014, 19:00 | Dušan Karolyi | © 2014 News and Media Holding

Keď TREND pred necelým rokom otvoril kauzu košického učiteľa Ota Žarnaya, nezdalo sa, že by mala potenciál byť dlhodobo mediálnym šlágrom. Bola však dokonca aj silnou témou pri voľbe župana v Košickom kraji.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Tagy

školstvo

Jej ďalší vývoj postupne odhaľuje prvotné podozrenie, že nešlo o individuálny kšeftík, ale o systematické žmýkanie škôl, ktoré samy majú hlboko do vrecka, prepúšťajú a pedagógov platia tak, že ich prakticky nepretržite udržiavajú v úvahách o štrajkovej pohotovosti.

O. Žarnay bol učiteľom slovenčiny a predsedom rady školy pri Obchodnej akadémii na Polárnej ulici v Košiciach. Upozornil na zvláštne a pred učiteľmi utajene obstarané externé právne služby. A tiež na možnú personálnu prepojenosť medzi úspešnou právničkou a vedúcim odboru školstva Košického samosprávneho kraja (KSK) Štefanom Kandráčom. Samosprávny kraj je zriaďovateľom školy. O pár mesiacov učiteľ prišiel o prácu a doteraz je nezamestnaný.

Sedem právnikov

Na podnet O. Žarnaya bola vlani v obchodnej akadémii (OA) kontrola KSK, ale župný poslanec Rudolf Bauer jej výsledky nepovažoval za dostatočné. Preto navrhol následnú kontrolu. Jej výsledky sú známe až v týchto dňoch. Správa Útvaru hlavného kontrolóra KSK Vojtecha Farkaša už detailne rozoberá mechanizmus obstarávania externých právnych služieb.

Správa prináša aj informáciu, ktorí ďalší advokáti okrem víťaznej Aleny Rudohradskej boli v súťaži o externé právne služby na Polárnej. Riaditeľ akadémie mená advokátov nechcel vlani TRENDU prezradiť, vraj nemohol bez ich súhlasu. Dnes je zrejmé, prečo to bola preňho citlivá záležitosť a prečo nevedel vysvetliť, podľa akého kľúča oslovovali jednotlivé právne kancelárie.

Kontrolóri si totiž prevetrali obstarávanie právnych služieb aj na iných školách v Košiciach, Michalovciach a Spišskej Novej Vsi, kde uspela A. Rudohradská. Zistili, že školy oslovovali takmer totožnú zostavu advokátov.

Akadémia na Polárnej sa pri prvom obstarávaní najprv telefonicky skontaktovala so siedmimi advokátmi, z nich potom troch vyzvali na predloženie cenovej ponuky. Ako vysvetlil riaditeľ OA Peter Ivan v písomnom stanovisku pre kontrolórov KSK, vyzvali tých, „ktorí boli ochotní uvažovať nad spoluprácou so školou“.

To bolo prvé obstarávanie v roku 2010. Je nepochopiteľné, prečo škola pri druhom obstarávaní právnych služieb v roku 2012 oslovila presne tých istých siedmich advokátov (šesť z Košíc, jednu z Michaloviec), keď iba traja z nich predtým boli ochotní uvažovať o spolupráci.

P. Ivan tvrdil, že sedmičku právnikov našli na Googli po zadaní hesiel: advokáti, advokátske kancelárie, Košice, Košický kraj. Kontrolóri však na webe neobjavili žiaden zoznam, ktorý by poskytol všetkých spomínaných advokátov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy školstvo

Súvisiace články

TREND test Škoda Rapid Spaceback 1,6 TDI AP

TREND test Škoda Rapid Spaceback 1,6 TDI AP Nájdete v TRENDE

Na testovacom okruhu sme namerali spotrebu 4,5/100 km, čo je najlepší výsledok dosiahnutý v TREND testoch

Trenčianska stanica môže predbehnúť Bratislavu

Štartovacie byty – stabilný hit trhu

Jeden proti štyrom

Harabinov rozvrh a megapokuta

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.