Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako Robert Fico dosahuje v politike svoje

21.03.2014, 13:00 | Ján Záborský | © 2014 News and Media Holding

Ignoruje legislatívne pravidlá, nemá problém uprednostniť vlastný program pred ústavou a plytvá verejnými peniazmi

 • Tlačiť
 • 0

Skúsenosti z prvého i druhého volebného obdobia strany Roberta Fica ukazujú, že proklamovaný záujem o posilňovanie právneho štátu opakovane zahodil, ak mu to dokázalo získať politické body.

A pri boji o priazeň voličstva je schopný rozvrátiť podnikateľské prostredie aj ukrátiť časť občanov o úspory. Zbytočné zadlžovanie z čias prvej vlády spolu s PPP projektmi zas garantujú, že dedičstvo R. Fica budú všetci splácať aj po jeho odchode z politiky.

Keď Robert Fico v roku 2006 prevzal moc, brali mnohí podnikatelia a manažéri veľa jeho opozičných sľubov od zvrátenia daňovej reformy cez zásahy do druhého piliera po boj so zdravotnými poisťovňami s rezervou. Ekonomika bola dobre rozbehnutá, rástla nevídaným tempom a spolu s ňou klesala nezamestnanosť.

Stačilo naskočiť, na nič nesiahať a užívať si plody práce niekoho iného. Vyzeralo to tak aj podľa programového vyhlásenia vlády: to sľubovalo nemeniť podmienky fungovania zdravotných poisťovní a nenaznačovalo ani rozsiahle zásahy do dôchodkovej reformy.

„To by neurobil,“ bol názor, ktorý v prvých rokoch prvej Ficovej vlády zaznieval od manažérov dôchodkových správcovských spoločností či od akcionárov zdravotných poisťovní. V prvých rokoch vládnutia bolo jediným väčším krokom späť len sprísnenie pravidiel trhu práce: vrátili sa automatické extenzie kolektívnych zmlúv (ktoré neskôr odstránila vláda Ivety Radičovej a druhá Ficova vláda zas vlani prijala) a zostrila sa ochrana zamestnanca, predovšetkým ak bol v odboroch.

Na trhu však panovala konjunktúra, zamestnávatelia dokonca mali miesta pre významnú časť dlhodobo nezamestnaných, negatívne efekty Zákonníka práce preto bolo vidieť len minimálne. V oboch prípadoch išlo o splnenie sľubu volebným podporovateľom – odborárom, ktorí sú bežne stúpencami sociálnodemokratických vlád v klasických demokraciách. Nezvyčajné bolo len schválenie automatických extenzií: prešli ako poslanecký pozmeňovací návrh poslankyne Jany Vaľovej bez pripomienkového konania.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - prezidentské voľby

Tagy politika, Slovensko

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.