Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fico ťahá za kratší koniec

19.03.2014, 15:40 | Marián Leško | © 2014 News and Media Holding

Názor | Bývalý americký prezident Richard Nixon po voľbách, ktoré nedopadli v jeho prospech, straníckym kolegom vravel: Voliči prehovorili – bastardi. Spôsob, akým u nás voliči prehovorili v prvom kole prezidentských volieb, ešte dáva obom postupujúcim šancu na celkový úspech. Ale už nie celkom rovnakú, lebo súťaž medzi Robertom Ficom a Andrejom Kiskom sa zrejme bude viac podobať na druhé kolo volieb v roku 2004 ako na to isté kolo v roku 2009.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Názory

Pred desiatimi rokmi v prvom hlasovaní vyhral Vladimír Mečiar s jasným náskokom viac než 200-tisíc hlasov pred Ivanom Gašparovičom. Reálna hrozba, že sa strojca mečiarizmu stane hlavou štátu, vydesila voličov Eduarda Kukana, Rudolfa Schustera, Františka Mikloška i Martina Bútoru do takej miery, že v druhom kole išli voliť „zlo“, ktoré považovali za menšie. Vďaka nim vyhrala pomocná sila mečiarizmu nad jeho strojcom o viac než 350-tisíc hlasov.

Dnes je situácia v niečom podobná. Aj keď nechuť voči dvojnásobnému premiérovi nie je v druhom tábore až taká extrémna ako v roku 2004, jeho víťazstvo o 76-tisíc hlasov takisto bude motivovať nemalú časť voličov Radoslava Procházku, Milana Kňažka, Gyulu Bárdosa a možno i Pavla Hrušovského, aby šli voliť druhého kandidáta, ktorého v prvom kole nepodporili. A. Kiska má tak na prerozdelenie vo svoj prospech k dispozícii vyše 800-tisíc „voľných“ hlasov.

Pred piatimi rokmi v prvom kole zvíťazil úradujúci prezident nad kandidátkou Ivetou Radičovou „len“ s prevahou 163-tisíc hlasov. Predstava, že s voličmi Františka Mikloška a Zuzany Martinákovej môže prvá žena v druhom kole I. Gašparoviča poraziť, narazila na tvrdú realitu.

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Vďaka tomu, že stúpenci nepostupujúcich kandidátov sa nepridali len na stranu I. Radičovej a že z 350-tisíc nových voličov v druhom kole podporila väčšina protikandidáta, I. Gašparovič zvíťazil s prevahou takmer 250-tisíc hlasov.

Na to, aby sa rovnaký scenár zopakoval, musí R. Fico zvládnuť dve ťažko skĺbiteľné veci. Musí drasticky prebrať k voličskému životu svojich podporovateľov, ktorí v sobotu zostali doma. Ale musí to urobiť tak jemne, aby odradil od účasti v druhom kole čo najviac voličov Procházku, Kňažka, Bárdosa i Hrušovského.

I. Gašparovič v roku 2009 dokázal zmobilizovať svojich stúpencov tým, že vytiahol z rukáva maďarskú kartu, ktorá vtedy spoľahlivo zaúčinkovala. R. Fico ju proti kandidátovi bez politickej minulosti vytiahnuť nemôže, lebo by sa iba zosmiešnil. Jediná karta, ktorá mu zostala, je osobná diskreditácia súpera. Ale ani tá nezaručuje, že voličov Smeru vzruší až tak, aby zvýšenou volebnou účasťou zachránili osobnú prestíž a kariéru svojho premiéra.

Po štyroch rokoch od parlamentných volieb 2010 predseda Smeru-SD opäť vie, aký je to pocit, keď človek niečo vyhrá, ale ťahá za kratší koniec.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 11/2014. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.