Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Model Kiska, Fico a Smer

03.04.2014, 10:45 | Marián Leško | © 2014 News and Media Holding

Keby dnes bol prezidentom-elektom Robert Fico, mohli by sme očakávať, že sa začne napĺňať proroctvo Jána Čarnogurského. Ten tvrdil, že Smer-SD plánuje výrazne posilniť kompetencie hlavy štátu. Poslanci vládnej strany by to zvládli aj bez ústavnej väčšiny.

 • Tlačiť
 • 0

Novelami obyčajných zákonov mohol prezident dostať právomoc sám vybrať a vymenovať napríklad prezidenta policajného zboru, prezidenta Finančného riaditeľstva SR, generálneho riaditeľa verejnoprávneho rozhlasu a televízie alebo šéfa Správy štátnych hmotných rezerv. Keďže prezidentom-elektom je Andrej Kiska, jeho kompetencie sa určite rozširovať nebudú, skôr naopak.

Najsilnejšia legitimita

V prvom čítaní už prešla parlamentom ústavná zmena, ktorá prezidentovi právomoc odoberá. Zbavuje ho možnosti vymenovať troch zástupcov do Súdnej rady SR. Dá sa preto očakávať, že v druhom a treťom čítaní sa poslanci KDH dostanú pod veľký tlak, aby nepodporili zmenu, ktorá oslabí prezidenta s takou silnou legitimitou, akú od voličov dostal A. Kiska. V druhom kole ho totiž podporilo viac ako milión tristotisíc občanov, čo je o 172-tisíc viac, ako dostala strana Smer v parlamentných voľbách 2012.

Zo skutočnosti, že prezidentova legitimita je občiansky silnejšia, vonkoncom nevyplýva, že najvyšší ústavný činiteľ „stojí nad politickým systémom“, ako to tvrdil R. Fico, keď sa o tento post uchádzal. Prezident nestojí nad systémom, ale ani nad vládou či parlamentom. Z faktu, že žiaden ústavný činiteľ nemá v tejto chvíli priamo od občanov silnejší mandát než novozvolená hlava štátu, vyplýva „iba“ toľko, že prezident A. Kiska môže a má vykonávať svoj úrad autonómne a sebavedomo.

Po viac než 21 rokoch slovenskej štátnopolitickej praxe vieme, že vzťah medzi prezidentom na jednej strane a premiérom, vládou i parlamentnou väčšinou na strane druhej je absolútne kľúčový pre výkon prezidentskej funkcie. K doteraz známym modelom po 15. júni 2014 pribudne nový typ, ktorý sa dá pracovne označiť za model Kiska, Fico a Smer.

Podnet na stíhanie

Veľkú pozornosť vzbudzuje fakt, že prezidentom je kandidát, ktorý podal trestné oznámenie na premiéra. Viacerí publicisti A. Kiskovi radia, aby svoje oznámenie — v záujme budúcej spolupráce — čo najskôr stiahol. Hoci sa R. Fico pred druhým kolom volieb vydával za nevinnú obeť konkurentovho útoku, v skutočnosti nedal A. Kiskovi na výber.

Premiér v online rozhovore 12. marca napísal, že jeho protikandidát „zarobil peniaze úžerou na chudobných ľuďoch“ a že „v úžere pokračuje v Českej republike“. V ten istý deň v televíznej debate pred prvým kolom A. Kiskovi priamo do očí povedal: „Predsa nie je žiadne tajomstvo, že ste zarobili svoje peniaze úžerou a dnes túto úžeru vykonávate v Českej republike.“ Pretože úžera je podľa Trestného zákona trestný čin, išlo o obvinenie, na ktoré nebolo možné nereagovať. Keby oznámenie A. Kiska nepodal, jeho protikandidát by to mohol vydávať za dôkaz, že obvinenie je dôvodné a nespochybniteľné.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - prezidentské voľby

Súvisiace články

Dosluhujúci Gašparovič

Dosluhujúci Gašparovič Res publica

Názor | Prečo chce končiaci prezident zrazu vykonávať svoje povinnosti naplno a až do konca

Procházkov iný štart

Dosluhujúci Gašparovič

Košická šťuka pohorela na soláre

Biele kone na betóne

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.