Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hypotéka roka 2014: Najlepší úver má mBank

09.04.2014, 20:20 | Ľuboslav Kačalka | © 2014 News and Media Holding

Hoci tvár slovenského bankovníctva určujú rakúske a talianske dcéry, s proklientskym nastavením hypotéky si najlepšie poradila malá pobočka poľskej mBank, no s koreňmi v nemeckej Commerzbank.

 • Tlačiť
 • 0

Odborná porota prvého ročníka súťaže Hypotéka roka posudzovala hypotekárne riešenia na základe siedmich kritérií, pričom mierne vyššiu váhu mala úroková sadzba. Aj preto je zaujímavé, že najlacnejšia banka sa nakoniec v prvej päťke neobjavila. Odpoveď na otázku, ktorá hypotéka je najlepšia, vždy závisí od uhla pohľadu. V prospech mBank okrem priaznivej, no nie najvýhodnejšej výšky úrokovej sadzby rozhodla transparentnosť poplatkov a podmienok a tiež pravidlá na predčasné splatenie.

Čítajte tiež: 

Ďalšie súvisiace články nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka TREND 14/2014 - na stánkoch od štvrtka. V digitálnych kioskoch pre tablety s iOS a Androidom (aplikácia TREND) a v archíve na TREND.sk už od stredy.

Úroková sadzba

Porota hodnotila úrokovú sadzbu na základe štatistík Fincentra, údajov TRENDU a vlastných informácií. Čisto z pohľadu ceny úveru jednoznačne dominuje pobočka rakúskej Oberbank pred UniCredit Bank a mBank. Samotná Oberbank môže byť pre klientov výhodná najmä preto, že si vyberá iba hrozienka z koláča – financovanie bývania poskytuje iba nízkorizikovým klientom – aj preto sú jej úroky výrazne pod trhovým priemerom. V podobnej situácii je aj mBank, ktorá podľa jej šéfa Romana Truhlářa poskytuje väčšinu hypoték pri hodnote LTV na úrovni 50 až 60 percent. V rebríčku jej však pomohlo, že dokáže financovať aj nákup nehnuteľnosti až na úrovni 100 percent jej hodnoty. Vo všeobecnosti však platí, že z nízkeho úroku sa tešia najmä klienti s nízkym rizikom a priaznivým pomerom úveru k zakladanej nehnuteľnosti.

Transparentnosť podmienok

V kategórii transparentnosti zaujali len štvorstranové obchodné podmienky mBank a jej jednoduchý sadzobník poplatkov, ktorý je zobrazený priamo na internetovej stránke. Ostatné banky majú sadzobníky v menej komfortnom PDF formáte. Hoci je mBank transparentná, neplatí to vo všetkých oblastiach. Ako pobočka zahraničnej banky nezverejňuje svoje obchodné výsledky samostatne za Slovensko a odborná verejnosť tak nemôže posudzovať, či a ako sa jej darí. Porotu zaujala aj transparentnosť Prima banky a Poštovej banky, pri ktorej ocenila najmä zrozumiteľný jazyk pri písaní obchodných podmienok.

Administratívna náročnosť

Boj o klienta tlačí banky do upúšťania od zbytočnej administratívy. To sa prejavuje napríklad dokladovaním príjmu, zamestnanci už často ani nemusia doniesť tlačivo od zamestnávateľa, banky si vedia príjem overiť v Sociálnej poisťovni. Ocenené bolo aj to, že použitie finančných prostriedkov pri účelovom úvere na bývanie je možné, aspoň do určitej výšky, dokladovať aj čestným vyhlásením. V tejto kategórii je podľa porotcov vzorom Sberbank.

Hodnota založenej nehnuteľnosti

Toto kritérium je nezriedka v priamom rozpore s cenou úveru. Čím je LTV (výška úveru k hodnote nehnuteľnosti) vyššie, tým s vyššou úrokovou sadzbou musí klient počítať. Napriek zložitejšej makroekonomickej situácii ponúkajú viaceré banky vo vybraných prípadoch až 100-percentné financovanie – čo znamená, že klient nemusí mať na kúpu nehnuteľnosti žiadne vlastné prostriedky. Takúto výhodu získavajú iba bonitní – menej rizikoví žiadatelia, a to iba pri kvalitných nehnuteľnostiach, kde je predpoklad, že cena porastie. Naopak, pokiaľ je nehnuteľnosť v prostredí, kde sa očakáva ekonomický útlm a následný pokles jej hodnoty, bude banka tlačiť na čo najnižšie LTV. V tejto kategórii má podľa poroty najpriaznivejšie podmienky Sberbank.

Až na niektoré výnimky umožňujú jednotlivé banky splatiť predčasne a bez poplatku 10 až 20 percent úveru. Porotu však najviac zaujala mBank, ktorá s výnimkou predčasného splatenia do troch rokov umožňuje takýto krok bez poplatku.

Hypotéka roka 2014
(body)

Pozn.: Pri úrokovej sadzbe je váha kritéria 2,2, pri ostatných 1,3
PRAMEŇ: hlasovanie poroty

Podmienené služby

Niektoré banky v snahe predať čo najviac produktov ponúkajú za využívanie vlastných služieb zľavu pri hypotéke. Tu je však dôležité rozlišovať, či je získaná zľava len formálna a veľmi nízka alebo klient získa reálny úžitok.

Porotu rovnako zaujali dva úplne opačné prístupy. Najviac bodov získala ČSOB s možnosťou zníženia úrokovej sadzby vďaka aktívnemu využívaniu účtu, pričom v prospech tejto banky hovorí, že aktívne využívaný účet prináša nielen mierne lacnejšiu hypotéku, ale tiež nulový poplatok za vedenie bežného účtu. Klient tak získa dva v jednom. Ak však pristúpi na takúto dohodu, mal by si overiť, či prípadná sankcia za nedodržanie nie je vyššia ako získaná zľava. Rovnaký počet bodov získala aj Prima banka a jej férový prístup, keď každému klientovi ponúka rovnaké podmienky a nezaťažuje ich ďalšími zbytočnými požiadavkami.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 14/2014. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND špeciál Financovanie bývania

Tagy Hypotéka roka

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.