Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lebo nemôže byť prezidentom

18.04.2014, 05:30 | Marián Leško | © 2014 News and Media Holding

Marec je v straníckom kalendári Smeru-SD mesiacom najväčšieho volebného triumfu i najväčšieho sklamania. Pred dvoma rokmi v parlamentných voľbách strana bezprecedentne zvíťazila, takže mohla zostaviť jednofarebnú vládu.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Ekonomika

V polovici jej funkčného obdobia premiér a predseda partaje s výraznou stratou prehral súťaž o prezidentský úrad. Sklamanie je o to väčšie, že druhý kabinet Roberta Fica vládol tak, aby v žiadnom prípade neohrozil šance kandidáta Smeru na volebný úspech.

Jednorazovo s prestávkou

Po parlamentných voľbách v marci 2012 predseda strany ako premiér disponoval najväčšou osobnou mocou, lebo všetci jeho predchodcovia sa o zákonodarnú i výkonnú moc museli deliť s koaličnými partnermi. Lenže prvá polovica funkčného obdobia druhej Ficovej vlády ukázala, že svoj obrovský potenciál pri správe krajiny premiér podriadil vlastnému kariérnemu cieľu: úspechu v prezidentských voľbách. Ako šéf výkonnej moci viedol vládu úplne neambiciózne – aby urobila len to, čomu sa nedalo vyhnúť. Ostatné možnosti zostali nevyužité.

Vláda sa nemohla vyhnúť konsolidácii verejných financií, lebo to od nej žiadala Európska únia a očakávali i finančné trhy. Spôsob, akým vláda konsolidovala, expertov vonkoncom nenadchol, lebo v zásade išlo o konsolidáciu jednorazovými opatreniami. Prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž upozornil na fakt, že najväčší príjem v konsolidácii pochádza z presmerovania časti odvodov z druhého dôchodkového piliera do Sociánej poisťovne, čo „tvorilo asi tri štvrtiny celej konsolidácie“. Predaj ropných zásob a superdividendy zo štátnych firiem boli ďalšími jednorazovými opatreniami. Riaditeľ INEKO Peter Goliaš preto skonštatoval: „Problémom je, že tieto opatrenia odsúvajú časť reálnej konsolidácie na budúce obdobie.“ Zjavne to bude obdobie, v ktorom vláda nájde všetko, čomu sa doteraz vyhýbala, ale zato v oveľa ťažšej a naliehavejšej podobe.

Keďže rok 2014 je supervolebný a predovšetkým z toho dôvodu, že sa konali prezidentské voľby, Ficova vláda si v ňom vybrala konsolidačnú prestávku. Aj keby jej to nespôsobilo problémy s deficitom verejných financií, dostane sa pod tlak rastúceho verejného dlhu a ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Všetko, čomu sa vyhla

Keby R. Fico vo volebnej súťaži o post prezidenta uspel, vláde Smeru by to pomohlo najmä v jednom ohľade. Nový kabinet na čele s novým premiérom by bol „oslobodený“ od povinnosti udržať verejný dlh pod úrovňou, ktorej prekročenie sankcionuje zákon o dlhovej brzde. Pretože premiér sa nestal prezidentom, Ficovu vládu od tejto povinnosti nik neoslobodí. Aj v prípade, že sa kabinetu podarí vyhnúť najhoršiemu (tomu, že verejný dlh prekročí 57 percent HDP a vláda bude musieť predložiť vyrovnaný rozpočet), i v poradí druhá najhoršia možnosť je veľmi zlá. Pretože verejný dlh v roku 2014 určite prekročí úroveň 55 percent HDP, na budúci rok bude musieť vláda viazať tri percentá výdavkov a v roku 2016 bude musieť výdavky zmraziť – a to aj výdavky Sociálnej poisťovne. Pretože v roku 2016 sa majú konať parlamentné voľby, P. Goliaš podotkol, že „nie je to sranda“ ani pre vládu či Smer.

Analytik INESS Richard Ďurana poukázal aj na ďalšiu skutočnosť, ktorá bola príznačná pre prvú polovicu funkčného obdobia: „Rovnako dôležité ako to, čo vláda urobila, je to, čo neurobila. Neprišla so žiadnou zásadnou reformou na zlepšenie stavu nefungujúcich oblastí ako súdnictvo, zdravotníctvo či školstvo.“ Aktuálny stav je taký, že kabinet ani po dvoch rokoch neprijal základnú koncepciu ďalšieho smerovania školstva. Je preto takmer vylúčené, že sa do konca funkčného obdobia v tejto oblasti niečo podstatné zmení.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Horšie ako Fico prehral už iba Mečiar

Horšie ako Fico prehral už iba Mečiar Komentár TREND.sk

R. Fico utrpel najťažšiu osobnú porážku. Jeho stúpenci ho totiž dosiaľ nevolili preto, aby mu urobili radosť. Ale aby on robil radosť im 3

Model Kiska, Fico a Smer

Širokého impérium sa otriasa v základoch

Z koníčka slušne zarábajúci žrebec

Biznis z brazílskeho pralesa

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.