Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Širokého impérium sa otriasa v základoch

16.04.2014, 11:06 | Ivan Haluza | Ján Kováč | © 2014 News and Media Holding

Biznismen Juraj Široký už pár mesiacov vie, že jeho firmám hrozia exekúcie pre prevody majetku z bývalých harvardských fondov. A aj keď o tom s TRENDOM hovoriť nechce, je očividné, že to neberie na ľahkú váhu. O to viac, že viacerým podnikom z jeho impéria sa už pár rokov na krízovom trhu nedarí.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Posledné mesiace jeho firmy šetria a odkladajú viaceré platby záväzkov. Kedysi J. Široký slabšie časti biznisu podporoval mimoriadnymi pôžičkami z iných svojich zdrojov. Dnes niektoré jeho firmy už dlhujú Sociálnej poisťovni odvody za zamestnancov. V bratislavskom HC Slovan meškajú mzdy hokejistov.

Smerom na vrchol

Ťažké časy sprevádzané dlhmi a stratami sú pre tohto podnikateľa novinkou. Ešte donedávna iba rástol. A to aj vďaka kontaktom na politikov. Sám to síce odmieta, no je považovaný za jedného z hlavných sponzorov strany Smer-SD. K politikom viacerých strán a hnutí, k úradom a k štátnej moci nemal nikdy ďaleko. Už za socializmu pôsobil pol dekády na československej ambasáde v americkom Washingtone. Bývalý režim tam neposielal ľudí len tak. J. Široký pracoval aj pre komunistickú tajnú políciu ŠtB. Kontakty na ňu najprv dlho popieral. Keď sa však dostali na verejnosť informácie zo spisov z Ústavu pamäti národa, uhýbavejšie reagoval, že minulosť bola, aká bola a nechce sa k nej obšírnejšie vracať.

Po revolúcii začal podnikať a stal sa jedným z rozhodujúcich hráčov kupónovej privatizácie. Z pozostatkov harvardských fondov slovenský biznismen vytvoril akciovky Prvá strategická a Druhá strategická, ktoré s ďalšou jeho firmou Finasist vytvorili strechu celého jeho biznisu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Širokého dobehli staré hriechy

Širokého dobehli staré hriechy

Pre harvardské fondy siahol exekútor na Druhú strategickú. Spoločnosť Juraja Širokého sa bráni na súde

Výstavba diaľnic na mínovom poli

Z koníčka slušne zarábajúci žrebec

Biznis z brazílskeho pralesa

Lebo nemôže byť prezidentom

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.