Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vagóny štátneho Carga lákajú aj Beljajeva s Lazarom

25.04.2014, 05:44 | Ján Kováč | © 2014 News and Media Holding

Privatizácia dcérskych firiem Železničnej spoločnosti Cargo síce mešká, no v zákulisí je živo. Súťažiaci údajne presviedčajú vedenie štátnej firmy, aby ešte upravilo podmienky v ich prospech.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Tagy

Cargo

O dcérsku spoločnosť Cargo Wagon, do ktorej prevedie vagóny, aby si ich spätne prenajala, sa podľa informácií TRENDU zaujíma päť silných hráčov. Dvaja z nich sú zahraničné železničné firmy, ktoré súťažia na vlastnú päsť. Aj zvyšní traja majú medzinárodné zázemie, no spojili sa s domácimi veľkopodnikateľmi.

Top hráči v sektore

Alexej Beljajev a Michal Lazar, ktorým sa ako jediným doteraz darilo účasť v tendri udržať v tajnosti, sa do súťaže prihlásili cez svoju logistickú firmu Express Rail. Na slovenských železničných tratiach patrí táto dvojica medzi najväčšie ryby. Express Rail bola vlani podľa výkonov vo vlakokilometroch šiestou najvýznamnejšou v nákladnej železničnej doprave.

V odvetví železníc sú A. Beljajev s M. Lazarom najväčším slovenským exportérom. Vlastnia popradskú Tatravagónku, ktorá patrí medzi najväčších výrobcov vozňov a ich komponentov v Európe. Podnik postavili na nohy po tom, čo sa ocitol na pokraj krachu. Neskôr ju rozšírili aj o podobne zameraný závod v Trebišove. A. Beljajev je tiež šéfom predstavenstva slovensko-ruskej firmy Railway Casted Components, ktorá vlani v Prakovciach na východe Slovenska otvorila fabriku na výrobu železničných podvozkov. Od štátu na to získala podporu 10 miliónov eur vo forme daňových úľav, dotácií na podporu zamestnanosti a na nákup vybavenia. Väčšinu produkcie exportuje do Ruska.

M.Lazar s T.Malatinským pri podpise memoranda o investícii Tatravagónky v Prakovciach.Zdroj: TASR/František Iván

S ďalším známym slovenským podnikateľom, Vladimírom Poórom, sa zasa A. Beljajev s M. Lazarom delia o vlastníctvo v ŽOS Zvolen, ktorý sa špecializuje na opravy lokomotív. Sedia tiež v dozornej rade IT spoločnosti Columbex International, pre ktorú za prvej Ficovej vlády prišla o kreslo ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová. Jej rezort Columbexu pridelil zákazku za 30 miliónov eur bez verejnej súťaže. Oznam o zákazke vyvesili podľa medializovaných informácií na nástenke.

V tendri na vagóny ŽS Cargo sa Express Rail spojil s francúzskou firmou Ermewa, ktorá patrí do portfólia francúzskych štátnych železníc SNCF. Ermewa sa na svojej stránke označuje za európsku jednotku v lízingu nákladných vagónov.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 16/2014. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Cargo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.