Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čudné veci na košickom súde

08.05.2014, 18:30 | Dušan Karolyi | © 2014 News and Media Holding

Nedávno písal Marián Leško o negatívnej selekcii, ktorou sa riadili poslanci Smeru pri výbere kandidátov na ústavných sudcov (TREND 14/2014). Odborníci so skúsenosťami neuspeli, zatiaľ čo piati zvolení nemajú nič spoločné s ústavným právom a niet žiadnej stopy po ich publikačnej činnosti či ich účasti v akejkoľvek verejnej debate o ústavnoprávnej oblasti.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Jedným z nich je predseda Krajského súdu (KS) v Košiciach Imrich Volkai. Keď sa v médiách rozprúdila diskusia o rodinkárstve na súdoch, práve on čelil výčitkám, že justíciu zaplavuje príbuznými. Podľa Transparency International Slovensko košický súd je rekordérom v rodinných prepojeniach a I. Volkai, ktorý súdu predsedá už 17 rokov, ide príkladom. Manželka, nevesta, dcéra i zať sú jeho kolegovia. Takmer sa k nim pridal aj syn. Bol justičným čakateľom. Po zmene právnej úpravy, ktorá sa týkala adeptov na sudcovské taláre, zakotvil na košickej prokuratúre.

No príbuzní I. Volkaia, ktorí zveľaďujú slovenskú justíciu, možno až príliš pútajú pozornosť. Na úkor tých, ktorí sú mimo, ale rentabilne „komunikujú“ so súdom v rámci konkurzov. Napríklad predsedov synovec Ján Volkai.

Lukratívny 1,5-ha areál je za ošumelými budovami na Štúrovej ulici v KošiciachZdroj: Dušan Karolyi

Demontáž Montáží

Košická akciová spoločnosť Montáže sa na konci milénia dostala do úpadku. Nebola schopná splácať záväzky, avšak stále disponovala lukratívnym majetkom. Podľa znaleckého posudku z roku 1999 nehnuteľnosti akciovky, predovšetkým jedenapolhektárový pozemok v centre Košíc, mali hodnotu 105 miliónov korún.

Elementárnou podstatou konkurzu je uspokojenie veriteľov. Najväčším bola Slovenská konsolidačná s pohľadávkou 65 miliónov korún. Z konečnej správy (súdom stále neschválenej) o speňažení majetku, ktorú spísala správkyňa konkurznej podstaty Soňa Géciová, však vyplýva, že na uspokojenie všetkých veriteľov ostalo 12-tisíc eur. Napriek predaju nehnuteľností. Ako sa k tejto sume dopracovala?

S. Géciová majetok úpadcu predávala v ponukovom konaní. Ako víťaznú vyhodnotila ponuku spoločnosti Trade City, a.s., Trebišov s cenou 10 miliónov korún. Pritom druhý záujemca, Košická správcovská, s.r.o., ponúkal štvornásobne viac – 41,5 milióna korún. Jeho preddavok prišiel na účet správkyne o pár hodín neskôr, než stanovila termín, avšak ešte pred otváraním obálok.

Ak by aj bola namieste jej rigoróznosť týkajúca sa termínu preddavku, nič jej nebránilo ponukové kolo zopakovať, vidiac vážny záujem Košickej správcovskej, ktorá jej reálne poslala preddavok takmer 30 miliónov korún. A hlavne vidiac priepastný rozdiel v ponukách.

Lenže už spôsob inzerovania predaja majetku dosť napovedal. V roku 2006, keď S. Géciová inzerát podávala v Roľníckych novinách, týždenník pre poľnohospodárov a záhradkárov predával len šesťtisíc výtlačkov. „Možno zopár pestovateľov zeleniny je tak finančne zabezpečených, že by mali záujem o kúpu tohto lukratívneho majetku,“ komentoval Milan Okajček z Košickej správcovskej.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.