Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zopakovali na Kryme Kosovo? Nie celkom

11.05.2014, 05:30 | Július Lőrincz

Dajú sa udalosti na Kryme prirovnávať k osamostatneniu Kosova? Ide v oboch prípadoch o porušenie medzinárodného práva alebo o kroky, ktoré sú z hľadiska práva prijateľné?

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Svet

V Moskve hovoria, že odtrhnutie Krymu od Ukrajiny za asistencie ruských vojakov – ako priznal aj prezident Vladimir Putin – a jeho rýchle začlenenie do Ruskej federácie je to isté ako nezávislosť Kosova vo februári 2008. Prečo teda Rusko dosiaľ neuznalo kosovskú samostatnosť a očividne to ani neurobí v najbližšom čase?

Veď už vyše polovica (108 zo 193) členských štátov OSN uznala tento nový štát na západnom Balkáne. Na druhej strane proti rezolúcii Valného zhromaždenia OSN odsudzujúcej ruskú anexiu Krymu hlasovalo spolu s Ruskom iba desať ďalších štátov (Arménsko, Bielorusko, Bolívia, Severná Kórea, Kuba, Nikaragua, Sudán, Sýria, Venezuela a Zimbabwe). Kosovskú samostatnosť neuznal ani jeden z týchto štátov.

Určité rozdiely medzi kauzou Krymu a nezávislosťou Kosova sú teda nepochybné. Rusko až do tohtoročnej jari nikdy nenastolilo problém Krymu. V bilaterálnych vzťahoch s Ukrajinou sa ani raz nehovorilo o prípadných problémoch ruskej väčšiny na Kryme, nebodaj o potláčaní jej práv. Moskva sa nikdy nepokúsila rokovať o postavení tohto polostrova.

Kosovo sa nestalo náhle

Na rozdiel od Krymu sa v prípade Kosova rokovalo viac rokov; hľadalo sa politické východisko z krízy. Po roku 1989, keď Srbsko najprv novelizáciou ústavy a potom v roku 1990 úplne novou ústavou fakticky zrušilo autonómiu Kosova, sa tamojší albánski predstavitelia vedení Ibrahimom Rugovom pokúšali rokovať s Belehradom o postavení Kosova. Bezúspešne. Belehrad ešte posilnil represie proti Albáncom. Reakciou na ne bolo čoraz výraznejšie presadzovanie radikálnejšej línie hnutia odporu v kruhoch kosovských Albáncov na úkor umierneného I. Rugovu a jeho priaznivcov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Svet

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.