Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nekopírujte úspešných

17.05.2014, 17:00 | Dominik Orfánus | © 2014 News and Media Holding

Zakladateľ Kickstartera Charles Adler hovorí, že na najväčšej svetovej crowdfundingovej platforme budú môcť štartovať aj slovenské projekty. Jedného dňa

 • Tlačiť
 • 0

Na obdobie, keď s kamarátmi Perrym Chenom a Yanceym Stricklerom v apríli 2009 zakladali Kickstarter, si Charles Adler spomína veľmi dobre. Každý žil v inom meste. Bolo jasné, že na trhu pôsobia aj iné crowdfundingové platformy ako ich. S desiatimi miliónmi dolárov od investorov a tvrdou prácou na projekte sa trojica vypracovala na čelo crowdfundingu a dnes je Kickstarter synonymom komunitného sponzorovania projektov. Projektom pomohli vyzbierať už takmer miliardu dolárov.

Minulý rok ste odišli z pozície riaditeľa dizajnu v Kickstarteri. Prečo? Máte už nejaký ďalší projekt, na ktorom budete pracovať?

Prežili sme v trojici skvelé časy. Prešli sme mnohými výzvami, bolo to úžasné obdobie. V určitom bode som však začal hľadieť za horizont firmy, na širší svet. Keď niečomu venujete dvesto percent energie, strácate poňatie o tom, čo sa deje vonku vo svete. Mal som potrebu sa odpojiť a teraz hľadám nejaký projekt, ktorý mi dá hlbší zmysel, niečo, čo ma pohltí zo širšej perspektívy. A či som už niečo také našiel? Zatiaľ nie.

Vašu pozíciu v Kickstarteri ste mali komplikovanejšiu. Ako jediný zo zakladateľov ste mali dieťa. Bol tu aj tlak rodiny?

Presne v období, keď sme spúšťali Kickstarter, sa mi narodila dcéra. Hneď som zavolal chalanom. Hovoril som im, že netuším, aké je to byť otec, ale viem, že chcem byť pri dcére, byť jej oporou. A išlo mi to – keď som do druhej či tretej rána robil na projekte, išiel som k malej ja, aby sa žena vyspala. O šiestej som sa prevalil z postele a začal pracovať. Možno som si skrátil pár minút života nedostatkom spánku, ale teraz to doháňam. V Kickstarteri som ďalej aktívnym členom predstavenstva, máme pravidelné stretnutia. Ani svoj podiel som nepredal.

Máte nejaký recept na úspešnú kampaň pre podnikateľov na Kickstarteri?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ako zlepšiť predaj

Súvisiace články

Ako sa financovať po omrvinkách

Ako sa financovať po omrvinkách

Fenomén kolektívneho sponzorovania podnikateľského nápadu prináša ovocie aj slovenským firmám

Sieť? Bude to drahé

Choďte v mene božom

Bistro. Teda rýchlo a dobre sa najesť

Návrat drevených stavieb

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.