Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto je Swan. A kto je za ním

15.01.2014, 11:05 | Jozef Andacký | © 2014 News and Media Holding

Možno si na to spomenie málokto, ale Swan bola pôvodne skratka pre Slovak Wireless Access Network. Jeho história už taká skratkovitá nie je a počas svojej životnej púte zašiel podstatne ďalej za význam štyroch anglických slov.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Optika aj datacentrum

Swan vznikol v roku 2001 ako projekt nemeckej firmy Callino s bezdrôtovou sieťou vo frekvenčnom pásme 26 GHz. Už o pár mesiacov ho prevzala Danubia Invest, ku ktorej sa čoskoro pripojil pološtátny telekom Energotel. Ako väčšinový akcionár pomohol Swanu v kľúčovom období (zaručil sa za bankové úvery, poskytol mu pôžičku na nákup technológií, pozhovel mu so splatnosťou pohľadávok), aby sa z neho neskôr nechal Danubiou vytlačiť metódou neúčasti na zvyšovaní základného imania.

Pragmatickí boli manažéri a majitelia Swanu aj v biznise. Pustili sa do budovania vlastnej sieťovej infraštruktúry, ktorá ho urobila do pomerne veľkej miery nezávislým od sietí hlavného konkurenta (Slovak Telekomu). K licencii Telekomunikačného úradu SR na 26-gigahertzovú sieť si Swan vytendroval aj povolenie na pásmo 3,5 GHz.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Súvisiace články

Kto viac spí, bude múdrejší

Kto viac spí, bude múdrejší Nájdete v TRENDE

Ľudia spia čoraz menej. Chcú veľa zažiť a pracovať, aby viac zarobili. Lenže bez dostatku spánku sa len priberá na váhe a znižuje sa duševný potenciál

Lživé vyhlásenia (o úmysloch)

Podeliť sa a zarobiť

Ubytko pre optimistov

Topánky krstené architektúrou

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.