Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako nahradiť stratený hlas

28.05.2014, 11:25 | Jozef Andacký | © 2014 News and Media Holding

Pokiaľ ide o budúcnosť, najdôležitejšou udalosťou minulého roka na slovenskom telekomunikačnom trhu bola aukcia o kmitočty na prevádzkovanie mobilných sietí štvrtej generácie (4G).

 • Tlačiť
 • 0

Ale štvrtý operátor, ktorý z nej vzišiel, nie je – aspoň zatiaľ – najväčším problémom trhových lídrov. Tým je hľadanie spôsobov, ako si poradiť s plazivou recesiou sektora.

Údaje, ktoré TRENDU poskytol tucet najväčších telekomov vrátane kábloviek UPC a Digi, ktoré predstavujú viac ako 90 percent celkového trhu, by v mohli naznačovať mierny optimizmus. Ich súhrnné tržby za vlaňajšok (1,96 ml. €) sa medziročne znížili „len“ o 1,9 percenta, čo oproti roku 2012 (-2,6 %) znamená spomalenie poklesu sektora. Detailnejší pohľad, samozrejme, ukazuje, že situácia na úrovni podnikov je rozmanitá. A je tiež zjavné, odkiaľ prichádzajú rastové impulzy.

Dôvody stagnácie telekomunikačného trhu sú notoricky známe. Okrem nižšieho dopytu zákazníkov v dôsledku hospodárskej krízy sa oň postarala konkurencia, ktorá stláča ceny. Vlani do Telefóniky (O2) od Slovak Telekomu (ST) a Orangeu aj s telefónnym číslom prešlo 114-tisíc klientov (hoci to bolo o 3 900 menej než v roku 2012). Z výnosov telekomov si odhryzli aj zásahy regulátorov. Prepojovacie poplatky, ktoré si platia operátori za volania klientov do konkurenčných sietí, telekomunikačný úrad znova zrazil o desiatky percent. A v rámci EÚ prebehlo siedme kolo zlacňovania roamingu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v infotechnológiách

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.