Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dôvodne podozriví

28.05.2014, 14:02 | Marián Leško | © 2014 News and Media Holding

Názor | Nielen v médiu verejnej služby, ale aj v kancelárii prezidenta sa môžu vyskytnúť osoby, ktoré hovoria a konajú hlboko pod úrovňou svojho postavenia. Keď už k tomu dôjde, reakcie verejnosti a zamestnávateľa na ich výpadky nesmú byť blahosklonné.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Názory

Kristína Kormúthová ešte ako televízna moderátorka dala na sociálnu sieť status, v ktorom charakterizovala človeka kradnúceho odkvapovú rúru z domu jej rodičov. Napísala, že je „nedonoseny, smradlavy cigan“ a pripojila aj otázku: „Prečo ´toto´nemozme my polovnici strielat podobne ako škodnu? Precooooo?“

Ako každý, kto sa svojimi vyjadreniami dostal do problémov, aj K. Kormúthová sa z nich pokúsila dostať vykrúcaním. Vraj slovo „cigan“ použila iba ako synonymum klamára a zlodeja. Lenže v rečníckej otázke, prečo „toto“ nemožno strieľať ako škodnú, zjavne nemala na mysli len jedného konkrétneho človeka, lebo v takom prípade by si poľovníci ako ona veľmi zastrieľať nemohli.

Hoci je to vec polície a prokuratúry, pripomeňme, že osoba, ktorá sa pustí do takýchto výrokov, je dôvodne podozrivá, že sa dopustila trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia, prípadne trestného činu podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. Ľudia, ktorí sa dôvodne podozrivej Kormúthovej zastali, bránili jej právo na slobodu prejavu i na to, aby ho uplatnila vo vzťahu k jednému etniku.

Sloboda prejavu je svätá vec, ale nie v prípadoch, keď ju obmedzuje Trestný zákon. Ten hovorí, že hanobenie rasy či etnika a podnecovanie k nenávisti sú trestné činy. Petícia, ktorá vznikla na podporu K. Kormúthovej, svedčí o tom, aké spoločensky nebezpečné by bolo, keby sa hanobiace vyjadrenia tolerovali len preto, že ide o široko zdieľanú zášť.

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Na rozdiel od moderátorky na podporu Dáriusa Rusnáka, pracovníka kancelárie prezidenta, žiadna petícia zatiaľ nevznikla. V jeho prípade je znepokojujúce, že čin toleruje zamestnávateľ, ktorý by mal byť na takéto prešľapy obzvlášť citlivý. Pred políciou i v médiách piati ľudia potvrdili, že verbálnych útokov na ženy, a fyzického útoku na mužov, ktorí sa ich zastali, sa dopustil prezidentov človek – vedúci odelenia pre styk s verejnosťou (!).

Slová, ktoré adresoval ženám len preto, lebo hovorili po maďarsky, sú učebnicovým hanobením, lebo išlo o hrubé urážky len na základe ich národnostnej príslušnosti. Vyjadrenia prezidentovho hovorcu, že „takéto správanie nie je pánovi Rusnákovi vlastné“ a že sa dôsledky voči nemu vyvodia, ak sa preukáže jeho vina, prehliadajú to podstatné.

Človek, o ktorom piati svedkovia vypovedali, že urážal ženy pre jazyk a potom fyzicky napadol osoby, ktoré ich chránili, je dôvodne podozrivý zo závažných trestných činov. Už len dôvodné podozrenie je nezlučiteľné s tým, aby zastával významnú funkciu v kancelárii činiteľa, ktorý zložil sľub, že bude dbať o blaho „národnostných menšín a etnických skupín“.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 21/2014. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Súvisiace články

Judikát roka je o slobode prejavu

Judikát roka je o slobode prejavu

Týždenník TREND sa rozhodol pravidelne oceňovať prelomové súdne rozhodnutia, ktoré pozitívne vplývajú na spoločnosť

Prepojenie biznisu a politiky je hlbšie, ako som si myslel

Veci, ktoré sa zatiaľ v živote naučil

Uniknúť z hypotéky bude ľahšie

Start-up mesiaca: Študentský výstrel

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.