Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fabriky bielych golierov stále rastú

28.05.2014, 11:25 | Jozef Andacký | © 2014 News and Media Holding

Americká spoločnosť IBM vlani na Slovensku vo svojich centrách zdieľaných služieb (shared services centre) podľa odhadu TRENDU zamestnávala zhruba 4 700 ľudí.

 • Tlačiť
 • 0

To z nej robí nielen najväčšieho zamestnávateľa v tomto sektore, ale tiež jedného z desiatich najväčších zamestnávateľov na Slovensku vôbec. Táto pozícia naznačuje, aký význam pre národnú ekonomiku v posledných rokoch nadobudli fabriky bielych golierov. Minimálne z pohľadu pomerne stabilného rastu zamestnanosti.

Aj vďaka dotáciám

Centrá zdieľaných služieb možno podľa druhu činnosti rozdeliť do dvoch hlavných skupín. Buď poskytujú servis externým zákazníkom danej firmy, napríklad im na diaľku spravujú počítačové servery či podnikové procesy. Alebo zabezpečujú služby dovnútra domovskej spoločnosti ako finančný reporting či spracovanie objednávok. Centrá s internou pôsobnosťou majú na Slovensku nielen info-komunikačné firmy, ako je IBM, AT&T a Dell, ale aj podniky, ktoré podnikajú v inej oblasti: Johnson Controls (automotive), Mondelez (potravinárstvo) či Henkel (domáca chémia).

Oficiálna štatistika o zamestnanosti v servisných centrách na Slovensku neexistuje. Štatistický úrad SR ju metodicky nesleduje, ostatná analýza investičnej agentúry SARIO sa datuje z roku 2008. TREND zisťuje počty pracovníkov v týchto strediskách pravidelne už viac než pol dekády, s rastúcim pokrytím sa zlepšuje aj výpovedná hodnota týchto údajov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v infotechnológiách

Súvisiace články

Stále dobrý

Stále dobrý

Biznis slovenských dodávateľov info-komunikačných produktov a služieb prosperoval, hoci rástol pomalším tempom

Elita s novými tvárami

Prepojenie biznisu a politiky je hlbšie, ako som si myslel

Veci, ktoré sa zatiaľ v živote naučil

Uniknúť z hypotéky bude ľahšie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.