Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kedy dôjde trpezlivosť

28.05.2014, 11:25 | Mário Lelovský

Sektor informačných a komunikačných technológií (IKT) sa na prvý pohľad málokomu javí ako pilier slovenského hospodárstva. Napokon, pracuje v ňom iba 2,5 percenta všetkých zamestnancov.

 • Tlačiť
 • 0

Medzi živnostníkmi nie je podiel tých, ktorí sa živia prácou v tejto oblasti, oveľa vyšší. O čosi početnejšie je zastúpenie IKT firiem – tie majú na všetkých podnikoch na Slovensku takmer päťpercentný podiel. Ale ani to nie je číslo, z ktorého by sa dalo usudzovať, že odvetvie info-komunikácií by malo tvoriť hospodársky pilier.

Výsledky štúdie, ktorú pre IT Asociáciu Slovenska vypracoval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS), však ukazujú viaceré zaujímavosti a trendy, ktoré potvrdzujú, že IKT sektor má v slovenskej ekonomike významný a dokonca stále rastúci význam.

Suché fakty

Počet info-komunikačných podnikov narástol k vlaňajšiemu máju medziročne o 13 percent, pričom zaujímavé je, že nadpriemerný rast zaznamenali menšie firmy, čiže také, čo zamestnávajú menej ako deväť ľudí, 20 až 49 ľudí a 250 až 499 ľudí. Zamestnanci itečkových firiem majú tiež najvyššie mzdy – v marci tohto roku preskočili hranicu 1 800 eur. Ak by sa bral do úvahy iba základný IKT sektor, ktorý pozostáva z telekomunikácií, vývoja softvéru a informačných služieb (čiže bez nakladateľských, audiovizuálnych a rozhlasových činností), tak by priemerná mzda presiahla úroveň dvoch tisíc eur.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v infotechnológiách

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.