Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Uniknúť z hypotéky bude ľahšie

01.06.2014, 07:00 | Ľuboslav Kačalka | © 2014 News and Media Holding

Poplatok za predčasné splatenie úveru na bývanie aj mimo refixácie už nebude závisieť len od rozhodnutia banky.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

Tento rok schválená rozsiahla hypotekárna smernica Európskej únie priznáva spotrebiteľovi právo vyplatiť banku aj predčasne, pričom tá nesmie spotrebiteľovi uložiť pokutu. Má však nárok na spravodlivú, objektívnu a odôvodnenú náhradu. Jej výšku majú určiť jednotlivé členské štáty, pričom národná legislatíva môže zahŕňať časové obmedzenie, rozdielne zaobchádzanie v závislosti od typu úrokovej sadzby či iné podmienky. Zaujímavé je napríklad ustanovenie, podľa ktorého počas trvania fixácie môžu členské štáty umožniť predčasné splatenie „legitímnym záujmom na strane spotrebiteľa“. To je napríklad rozvod alebo strata zamestnania.

Mantinely pre národný parlament sú nastavené pomerne široko. Ministerstvo financií aj Národná banka Slovenska zhodne odpísali, že čerstvo schválenú smernicu spoločne analyzujú, pričom do slovenského práva ju chcú zaviesť do 21. marca 2016, čo je posledný termín, ktorý smernica umožňuje. Rezort financií dodal, že víta každú iniciatívu, ktorá povedie k zvýšeniu ochrany spotrebiteľa na finančnom trhu. Konečný termín zavedenia koliduje s parlamentnými voľbami – posledné boli v marci 2012. To môže ovplyvniť aj hlasovanie parlamentu o konkrétnych podmienkach pre hypotéky na Slovensku.

Pred Európou

Podľa hovorkyne Sberbank Ľubomíry Chmelovej treba podotknúť, že už v súčasnosti je slovenská legislatíva v oblasti úverov na bývanie nastavená prospotrebiteľsky a v niektorých ohľadoch dokonca silnejšie ochraňuje spotrebiteľa než v iných európskych krajinách. Zákon už dnes zakazuje vyberať bankám poplatok pri splatení po uplynutí refixácie úrokovej sadzby a raz ročne aj pri variabilných sadzbách.

Hlavný analytik Fincentra Ján Porázik priznáva samoregulačnú funkciu trhu, no dodáva, že v prípade rozmanitých bankových poplatkov na Slovensku už dlhšie sleduje postupnú úpravu sadzobníkov smerom nahor. „V takejto situácii je niekedy regulácia zo strany štátu potrebná.“

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.