Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vladimír Poór: Veľký oligarcha, malý podnikateľ

05.06.2014, 05:15 | Ján Kováč | © 2014 News and Media Holding

V máji dostal päť miliónov eur plus daňové úľavy pre sklársku fabriku v Poltári. Vlani zas získal trinásť miliónov na nový trnavský futbalový štadión. Veľkopodnikateľ Vladimír Poór označovaný za jedného zo sponzorov Smeru-SD si dokáže vybaviť štátnu podporu. Navonok to vyzerá, akoby jeho vplyv a bohatstvo nemali konca-kraja. Ale majú. Podnikateľove vlajkové lode – železničné opravovne v Trnave a vo Zvolene — kedysi tvorili zisky, vďaka ktorým mohol stavať obchodné centrá Max po celom Slovensku, kupovať lietadlá a dotovať trnavský Spartak. Tento prameň však vysychá.

 • Tlačiť
 • 2

Firmy spriaznené s Vladimírom Poórom zobrali dotačné programy kobercovým náletom. Stimul pre poltársky Crystal and Steel a podpora trnavského štadióna sú v poslednom čase najväčšie, no zďaleka nie jediné príklady. Granty z eurofondov štát schválil pre ŽOS Trnava, Železničné opravovne a strojárne Zvolen aj farmaceutickú fabriku Biotika Slovenská Ľupča, v ktorej má V. Poór podľa účtovných dokumentov podiel. Čerešničkou je 1,3-miliónový grant na vzdelávanie pracovníkov, ktorý získala spoločnosť CellQoS. V jej orgánoch sedia Martin Poór a Natália Horváthová, čo sú podľa informácií TRENDU Poórove deti, aj Tomáš Horváth – údajný Poórov zať.

Grant mal pre 52 zamestnancov firmy zabezpečiť výučbu jazykov a školenia interpersonálnej komunikácie. Časť zamestnancov sa mala učiť manažovať a využívať informačné technológie a marketing. Firma sa stala dvorným dodávateľom IT služieb pre skupinu V. Poóra. Na zozname referencií CellQoS sa nachádzajú všetky najdôležitejšie Poórove firmy. Podľa svojej stránky sa podieľa aj na dvoch podnikateľových najnovších investíciách – poltárskych sklárňach Crystal and Steel a trnavskej City Arene. „Keďže s investorom tvoríme spoločnú obchodnú skupinu, ktorá vzájomne úspešne spolupracuje aj na ďalších projektoch, boli sme poverení návrhom a realizáciou celého informačno-komunikačného riešenia objektu,“ napísala CellQoS.

Druhou veľkou klientskou skupinou sú verejné zákazky a subdodávky verejných projektov najmä v Trnavskom kraji. Firma robí pre vodárne či nemocnice. CellQoS má podľa svojej stránky aj privátnych klientov, ktorí nie sú akcionársky spriaznení.

ŽOS Trnava, a.s., 1/3
(tis. eur)
ŽOS Trnava, a.s., 1/3
PRAMEŇ: TREND Analyses

Železničné granty skončili

Kľúčovú časť Poórovej skupiny však predstavujú železničné spoločnosti. Zdá sa, že svoje najlepšie časy majú za sebou. Ukazujú to nielen údaje o ich znižujúcom sa zisku, ale aj vrátené štátne dotácie. ŽOS Trnava získali vlani v decembri od ministerstva životného prostredia príspevok na odstraňovanie znečisťujúcich látok vo výrobe. Vyše 200-tisícová dotácia mala pokryť tretinu celkových oprávnených výdavkov. Zvyšok mal zaplatiť prijímateľ. V apríli 2014, teda zhruba o štyri mesiace neskôr, sa však obe strany dohodli na ukončení projektu. „Dôvodom je zlá ekonomická situácia na strane prijímateľa a neschopnosť plniť svoje finančné záväzky,“ znie zdôvodnenie v zmluve o ukončení spolupráce.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Téma - Vladimír Poór

Súvisiace články

Ako sa z Vladimíra Poóra stal úctyhodný podnikateľ

Ako sa z Vladimíra Poóra stal úctyhodný podnikateľ

Niekdajší privatizátor sa po rokoch postavil pred novinárov, na tunelovanie Nafty Gbely si už nik nespomenul

Podnikateľ za štátne

IKEA na vlastnej koži

TREND test Jeep Grand Cherokee 3,0 l Turbo Diesel

Ako sa z Vladimíra Poóra stal úctyhodný podnikateľ

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.