Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako električka zmení Petržalku

18.06.2014, 05:40 | Daniel Suchý | © 2014 News and Media Holding

Petržalka čaká na pohodlnú a efektívnu mestskú hromadnú dopravu už desaťročia. Priniesli nekonečné diskusie a množstvo plánov na metro či vlak s tunelom pod Dunajom. Štyridsať rokov chystané bratislavské metro má v Petržalke pomník v podobe vybetónovanej šachty pre konečnú stanicu. Ďalšie už nebudú, Petržalka dostane električku rovnako ako už dávno Dúbravka, Rača či Ružinov.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Extra reality

Rozobratý Starý most, rozkopaná Štúrova ulica a nové piliere v Petržalke sú začiatkom výstavby prvej etapy trate zo Šafárikovho námestia po Bosákovu ulicu. Hotová má byť do konca budúceho roka. Potom príde čas na premenu centrálnej rozvojovej osi Petržalky. Takto sa označuje zelený pás kľukatiaci sa popri Chorvátskom ramene zo severu na juh najväčšieho slovenského sídliska. Tadiaľ bude viesť pokračovanie trate až po Janíkov dvor.

Po dokončení projektu sa má stať nielen najdôležitejším dopravným koridorom pre 130-tisíc obyvateľov Petržalky, ale aj novým multifunkčným mestským prostredím. Desaťročia nedobudovaná mestská časť by tak konečne získala centrum a zbavila sa uniformity.

Ako bude stred Petržalky vyzerať, ukáže urbanistická štúdia, ktorá by mala vzniknúť v priebehu budúceho roka. Súťaž na riešenie centrálnej osi síce už má víťaza, verejné obstarávanie zhotoviteľa štúdie však v čase uzávierky článku ešte nebolo ukončené. Mesto preto doteraz neprezentovalo návrhy, ale členovia medzinárodnej poroty na nedávnej konferencii vysvetlili svoje predstavy.

Električka zvaná aktivita

Električka je mestotvorný prvok, ktorý prináša občiansku vybavenosť, hovorí predseda poroty Peter Gero, bývalý riaditeľ plánovania a výstavby centrálnych štvrtí nemeckého Hamburgu. Centrálna os Petržalky je podľa neho predurčená na to, aby vytvorila zo sídliska mestskú časť so všetkými funkciami, teda okrem bývania aj prácu, rekreáciu, šport, kultúru a vzdelanie. Trasa električky so zastávkami by mala túto aktivitu zabezpečiť.

Okolo električky by mala vzniknúť zmiešaná mestská štruktúra s nízkopodlažnou zástavbou, teda to, čo máme radi v centrách miest, približuje názornejšie hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad. Mali by sa v nej striedať námestia a pešie zóny s administratívnymi budovami, obchodmi, službami a verejnými budovami s parkami s rekreačnými a športovými zariadeniami. Namiesto pôvodne plánovanej štvorprúdovej cesty by mala električku lemovať len pešia a cyklistická trasa.

Nové centrum okolo električky by tak malo prepojiť Petržalku s centrom mesta a potiahnuť mesto do Petržalky. Tak to malo byť od začiatku. Základom dnešnej mestskej časti bola veľká medzinárodná súťaž z roku 1967. Z pôvodného zámeru však zostala iba obytná štruktúra doplnená o nevyhnutnú infraštruktúru, pripomína dekanka Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Ľubica Vitková.

V roku 1991 sa uskutočnila verejná súťaž na dotvorenie a humanizáciu Petržalky, ktorá mala riešiť aj rozvojovú os. Návrhy sa však do územného plánu nedostali. Petržalka zostala od Bratislavy oddelená nielen Dunajom, ale aj bariérou rýchlostnej cesty. Chýbajúca občianska vybavenosť sa začala dopĺňať živelne, kancelárske a obchodné komplexy vyrastali najmä pozdĺž Einsteinovej ulice.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Extra reality

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.